Българската академия на науките (БАН) отбелязва днес 140-годишнината от създаването си с благодарствен молебен, с откриването на барелефи на Марин Дринов и на Иван Евстратиев Гешов, както и с тържествен концерт в Народния театър "Иван Вазов". Това съобщи пресцентърът на БАН, цитиран от БНР.
Молебенът започна в храма "Св. Александър Невски" и беше отслужен от Русенския митрополит Неофит и от главния секретар на Светия синод епископ
Наум. След това пред официалния вход на централната сграда на БАН бяха открити барелефи на първия председател на Българското книжовно дружество (БКД), което се преобразува в БАН - проф. Марин Дринов, и на Иван Евстратиев Гешов - дългогодишен председател и дарител на БКД.
Пред централния вход на БАН бяха открити барелефи на проф. Марин Дринов и Иван Евстратиев Гешов. Снимка: БАН
Довечера в Народния театър ще започне тържественият концерт за годишнината на академията.
БАН се основава като Българско книжовно дружество от Общо събрание, състояло се от 26 до 30 септември 1869 г. в Браила, Румъния. В учредяването участват представители на българските общини от Браила, Букурещ, Галац, Гюргево, Кишинев, Белград, Виена и Одеса. Участниците приемат устав и избират за първи председател на БКД Марин Дринов. С решение на Общото събрание от ноември 1878 г. седалището на дружеството е преместено в София. През март 1911 г. БКД се преименува в Българска академия на науките.