Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) през второто тримесечие на 2011 година възлиза на 18 804 млн. лева по текущи цени.
На човек от населението се падат 2 511.6 лева от стойностния обем на показателя. При среден за тримесечието валутен курс от 1.3587 лева за щатски долар, БВП възлиза на 13 839.8 млн. долара и съответно 1 848.5 долара на човек от населението. Преизчислена в евро, стойността на БВП възлиза на 9 614.3 млн. евро, като на човек от населението се падат 1 284.1 евро. Това става ясно от публикувани днес предварителни данни на Националния статистически институт за второто тримесечие.
Сезонно изгладените данни показват растеж от 0.3% през второто тримесечие на 2011 година спрямо предходните три месеца. В същото време отчетеният растеж на годишна база спрямо същия период на миналата година е 2 на сто.
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през второто тримесечие на 2011 г. възлиза на 16 290 млн. лева по текущи цени.
Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 2.3 процентни пункта през второто тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на предходната година и достига до 33.4 %. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, е 60.8 %, което е с 3.4 процентни пункта по-малко спрямо съответния период на предходната година. Относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката се увеличава с 1.1 процентни пункта и достига до 5.8 % през второто тримесечие на 2011 година.
Тримесечни изменения
През второто тримесечие на тази година спрямо първото, брутната добавена стойност в икономиката нараства с 0.6%.
Според предварителните данни за вторите три месеца крайното потребление бележи ръст с 0.5%. Бруто капиталообразуването в основен капитал отбелязва ръст с 3%. През второто тримесечие износът на стоки и услуги намалява с 1.3%, а вносът отбелязва нарастване с 0.8% спрямо предходното тримесечие.
Годишни изменения
На годишна база спрямо вторите три месеца на 2010 г. брутната добавена стойност нараства с 1.5% . Динамиката й се определя основно от регистрираните ръстове в индустрия със 7.7%, професионални дейности, научни изследвания, административни и спомагателни дейности с 8.6% и други дейности в икономиката с 13.2%. Аграрният сектор, строителството, търговията, транспортът и хотелите, здравеопазването и образованието имат отрицателен принос в добавената стойност и отчитат намаление през разглеждания период.
По отношение на компонентите на крайното използване основен принос за регистрирания положителен икономически растеж има износът на стоки и услуги от 12.2%, вносът на стоки и услуги, бруто капиталообразуването в основен капитал и индивидуалното потребление, които се увеличават съответно със 7.5, 8.4 и 1.4%. Колективното крайно потребление отчита спад спрямо съответното тримесечие на предходната година с 1.3%.