През първото тримесечие на годината кономиката на Китай регистрира най-бавния си растеж от 2009 г., когато светът все още страдаше от ефектите от Голямата рецесия, показват данните за Националното бюро за статистика на страната. Според местната национална статистика в периода януари-март брутният вътрешен продукт на страната регистрира растеж от 6,7% спрямо същия период на 2015 г., като по този начин покачването му се забавя спрямо предишното тримесечие, когато БВП нарасна с 6,8% на годишна база.
На фона на забавящия се растеж на икономиката обаче, някои други макроикономически индикатори показват динамика, разчетена като позитивна от пазарите. Размерът на кредитите, отпуснати от търговските банки в Китай, се увеличи с 1,37 трилиона юана (211,23 милиарда долара) само през март, като така почти се удвои спрямо месец по-рано, когато размерът на новите заеми достигна 726,6 милиарда юана. Според някои анализатори това е позитивен сигнал, показващ възвръщане на желанието на инвеститорите в Китай да започват нови проекти.
Според Националното бюро за статистика е отчетен и растеж и на продажбите на дребно, които се покачват с 10,5% на годишна база през първото тримесечие, а инвестициите в инструменти с фиксирана доходност са се увеличили с 10,7%, надхвърляйки очакванията на анализаторите, които прогнозираха покачването им да достигне 10,3%. Техните прогнози се разминават още повече с данните на националната статистика по отношение на индустриалното производство, което нарасна с 6,8% при прогнози за повишаване с 5,9%. Същевременно безработицата се задържа ниска в края на март, достигайки до 5,2%.
„Това показва стабилизиране на икономиката“, коментира Реймон Йеунг от ANZ, цитиран от Reuters. “Все пак обаче бих бил предпазлив относно растежа на БВП... покачването му от 6,9% през 2015 г. беше подпомогнато в огромна степен от сектора на финансовите услуги, а покачването на кредитите и скорошното възобновяване на емитирането на ценни книжа чрез първични публични предлагания предполагат, че той все още играе много голяма роля за динамиката на БВП на страната“, допълни още той.
Според други икономисти обаче данните за брутния вътрешен продукт и увеличаването на кредитите показват, че икономиката на страната е зависима от заемите като начин за покачване на статистическите индикатори, като това може да доведе до надуване на още балони. Относно безработицата те посочват, че задържането ѝ на относително ниско равнище през март е следствие от прехвърлянето на съкратените служители от стоманодобивната промишленост към други, но по-ниско платени, начинания.