Икономическото възстановяване на страните от еврозоната се задържа на изключително ниски нива, сочат данните на Евростат. През последното тримесечие на миналата година икономическият растеж в рамките на валутния блок е достигнал едва 0,3% на тримесечна основа, като по този начин не успява да се повиши спрямо предишното тримесечие, когато също достигна 0,3%. Така брутният вътрешен продукт на еврозоната е нараснал с 1,5% на годишна основа през периода октомври-декември 2015 г. спрямо същия период на миналата година, в унисон с прогнозите на анализаторите.
Въпреки икономическия растеж обаче данните разкриват и някои мрачни тенденции. Икономиката на Италия се забавя значително до ръст от едва 0,1% през четвъртото тримесечие, което отново създаде тревоги у пазарите, че икономическият растеж на страната, който започна през 2014 г., може да приключи и тя отново да изпадне в рецесия. Италия вече беше в икономическа рецесия в периода 2011-2014 г., припомнят от Financial Times. Анемичният икономически растеж в третата по големина икономика от Еврозоната ще повлияе зле на кабинета на Матео Ренци, който разчиташе на икономическото възстановяване, за да забави осъществяването на реформите в някои ключови сектори от икономиката.
Очаквано негативни данни идват и от Гърция. Южната ни съседка отново е изпаднала в рецесия през последното тримесечие на миналата година, показват данните на Евростат. В периода октомври-декември брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 0,6%, а през предишното тримесечие неговият спад достигна 1,4% спрямо същия период на 2014 г.
Икономиката на Германия нарастна с 0,3% през последното тримесечие на 2015 г. на фона на опасения, че спадът на индустриалното производство в страната може да доведе до нулев растеж или дори спад в най-голямата икономика от валутния съюз. Така стопанството на страната все пак регистрира очаквания от анализаторите растеж, а двигател на положителните данни през последното тримесечие на годината беше нарасналото потребителско търсене. Освен него повишаване отчитат и инвестициите, и публичните разходи. Според Федералната статистическа служба на Германия сезонно коригираният годишен икономически растеж през 2015 г. е достигнал 1,4%, а некоригираните данни сочат ръст от 1,7%.