Българските банки ще претърпят по-нататъшна консолидация. Това прогнозира подуправителят на БНБ Калин Христов в интервю за агенция „Ройтерс“.
По думите му се наблюдава наличието на силно търсене на банки, които имат около 5 процента пазарен дял.
Той припомня скорошното придобиване на Алфабанк от Пощенска банка. И добавя, че България е препоръчала на всички български банки, които имат гръцко участие, да поддържат по-висок коефициент на ликвидност от останалите.
Подуправителят бе категоричен, че банковата система на България е стабилна.
По думите му българската икономика се развива по-добре от очакваното през първата половина на годината, което накара БНБ да коригира прогнозата си от 1,8 до 2,3%. Очакванията за догодина са за ръст от 2,4%.
Той отбелязва, че предвид слабия ръст на кредитирането и увеличаването на регулациите в цяла Европа, единственият начин да се спечели от капитал е уедряването. Очакваният ръст на кредитите у нас през тази година е близо до нулата, а догодина се прогнозира да достигне до 1,6 процента.
По отношение на планираната оценка на активите на българските банки и предстоящите стрес тестове, Христов заявява, че те ще завършат до средата на 2016 г. и могат да поставят България в състояние да кандидатства за Европейския банков съюз.
Преди ден от БНБ съобщиха, че кандидатите за оценка на активите на банките у нас, са трима. Това са "Оливър Уаймън" ГмбХ (Oliver Wyman), "Мазарс" LLP (Mazars LLP) и "Делойт България" ЕООД.
Комисията трябва да приключи своята работа и да обяви резултатите в рамките на 60 работни дни от датата на отваряне на офертите.