БНБ пуска в обращение монета, посветена на Съединението

27.08.2010 | 13:13
по статията работи:
Възпоменателната монета е с номинална стойност 10 лева, но ще се продава на касите на БНБ за 60 лева с ДДС
БНБ пуска в обращение монета, посветена на Съединението

От 1 септември 2010 г. БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета с нанесено частично позлатяване "125 години от Съединението на България". Монетата беше представена днес пред журналисти, съобщи БТА.

Възпоменателната монета е с номинална стойност 10 лева, но ще се продава на касите на БНБ за 60 лева с ДДС. Качеството на монетата е мат-гланц, висше, теглото й е 23.33 грама, диаметърът й - 38.61 мм.

Монетата ще бъде пусната в тираж от 5 000 броя. На лицевата страна на монетата е изобразена емблемата на БНБ с годината "1870", изписана върху лента, а околовръст е надписът "Българска народна банка" с годината на емисия "2010" и номиналната й стойност.

На обратната страна е изображение с нанесено позлатяване на печата на създадения в Пловдив през 1885 г. Български таен централен революционен комитет. Околовръст асиметрично е изписано "125 години от Съединението на България".

Автори на художествения проект са Симеон Кръстев и Иван Чолаков.

Монетата на тема "125 години от Съединението на България" е третата възпоменателна монета, която БНБ пуска от началото на годината. От февруари в обращение е "140 години Българска екзархия", а от април "Белоградчишки скали" . Техният номинал също е 10 лв.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...