За периода 2007-2011 г. обемът на събраните такси за битови отпадъци (ТБО) за страната се е увеличил с 47% при средно годишен ръст от около 8%. В същото време, количествата събрани битови отпадъци (БО) намаляват със 17% при средно годишно с 3 %.
Значителният ръст на таксите за битови отпадъци се дължи основно на промяната на данъчната оценка на имотите и отчетната стойност на активите (основата за събиране на ТБО), съобщават от Българска стопанска камара (БСК).
Това изпреварва значително общото нарастване на цените на услугите, на основното потребление и на индустриално производство, коментират от БСК.
Според Камарата е несправедливо определянето на такса "смет".
Най-съществените увеличения на събраните такси са в общини с големи предприятия - София, Перник, Девня и др, както и в тези с курортни селища с интензивно ваканционно строителство - курортите по Черноморието и планините – Несебър, Приморско, Созопол, Априлци и др).
В част от общините, в противоречие със законовите изисквания, приходите от ТБО превишават значително разходите по чистотата и управлението на БО, заявяват от БСК. Според Камарата това доказва, че практиката по определяне на таксата няма връзка с количеството на третираните БО и ефективното финансиране на съответните дейности.
През 2008 г. е налице увеличение на битовите отпадъци от около 10% общо за страната, което може да се дължи на подобряване на начина на отчитане и обхвата на данните, съобщават от БСК.
Сериозните деформации при определянето на ТБО се потвърждават от икономически необоснованите различия в представените данни
- на ниво област (2012г.), годишната ТБО на едно лице варира от 25,3 до 121,0 лв., а на ниво община (2011г.) от 8 до 417 лв.
- ТБО за един тон събрани и третирани БО (2010г.) на ниво община варира от 25 до 600 лв. (Столична община).