БСК: Реалната безработица е над 19%

22.06.2012 | 12:17
по статията работи: Александър Димитров
Нужни са строги мерки за запазване на интелектуалния потенциал на страната ни
БСК: Реалната безработица е над 19%

 

Повече от половината млади хора в страната са безработни, а реалното ниво на безработицата е над 18-19%. Това заяви заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков, цитиран от БГНЕС. Той взе участие в организираната от КТ „Подкрепа“ конференция, която бе посветена на равното третиране и достоен труд за работещите мигранти посредством законодателството и правната закрила.

Според данните на Камарата доста повече от 30% от работните места са заети от хора, които са свръхквалифицирани. Това значи, че те далеч по-образовани и по-квалифицирани, отколкото се желае от тях за позицията, която заемат в работната среда.

Друг акцент, на който Бранков обърна внимание, бе проблема с изтичането на добавена стойност от страната. Между БСК и Националната агенция по приходите (НАП) са били проведени дискусии, посветени на темата. Към момента тече ускорен процес за изтичане на добавена стойност по линията на данъчните измами с ДДС и вътрешнообщностните доставки за ЕС. Една такава схема посочва, че дадени стоки могат да бъдат произведени във Франция, след което да бъдат внесени в България, струвайки по-евтино. Така при влизането си в българския пазар те отнемат от печалбата на българските производители и дебалансират статуквото.

Лидерът на КТ „Подкрепа“ Константин Тренчев пък посочи, че е нужно търсенето на нови начини страната ни да не губи интелектуалния си потенциал. Той добави, че запазването на добре подготвената работна ръка е основа за българската конкурентноспособност и успех занапред. Директен и притеснителен пример за отлив на качествени младежи е Немската гимназия в столицата, където близо 90% от завършващите търсят реализация в чужбина и по-точно в Германия.

"Нещата с липсата на кадри са драматични и от една страна не мога да се сърдя на моите сънародници, които напускат страната в търсене на по-добър живот. Но от друга страна, не мога да не бия камбаната, защото всичко това се отразява върху възможността на държавата да се развива пълноценно", уточни Тренчев.

Той отбеляза, че много от българите, които работят извън страната се съгласяват да приемат всякакви условия, само и само да не изгубят работата си. Именно за това той препоръчва сънародниците ни зад граница да станат членове на местните синдикални организации, които могат да защитават техните права и да им помагат при нужда.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...