Ръководена от своите отговорности като национално представителна работодателска организация Българска стопанска камара (БСК) следи с особена загриженост полемиката в публичното пространство по проблемите на енергетиката, зявяват днес от Камарата. От БСК риторично питат защо не са чути техните предложения в продължение на пет години.
Обсъжданията придобиха особено остър характер през последните дни поради масовите протести на граждани и организации, поставящи редица въпроси, за чието решаване очевидно има обективни и субективни причини, казват от БСК.
От Камарата заявиха, че нееднократно са поставяли въпросите на енергийното развитие на България, като БСК е предлагала конкретни виждания за тяхното решаване*. В началото на 2007 г. Българска стопанска камара е предложила част от цената на горивата да влиза във фонд за енергоспестяващи технологии, което не е било изпълнено, заявяват от Камарата.
Едно от предложенията на БСК е бизнесът да бъде допуснат да участва активно в процеса на определяне правилата за свободния пазар на електроенергия в България, както и да отпадне регулацията на цените на производителите на електроенергия и цените, по които Общественият доставчик продава ел. енергия. Едно от предложенията на Камарата от миналата година е "справедливо прехвърляне на разходите за ВЕИ върху крайните потребители", а друго поставяне на горна граница на ВЕИ-мощността на базата на критерии аза чувствителност към крайните цени на електроенергията.
Ако предложенията на БСК бяха взети предвид през последните няколко години, вероятно нямаше да се стигне до драстичните деформации в ценообразуването, липсата на либерализация на електроенергийния пазар, създаването на среда за монополното положение на големите компании, заявяват от Камарата. В резултат на всичко това е налице намаляване на конкуретните предимства на българската индустрия, смятат още от БСК.
"Смятаме, че моментът за поставяне на предложенията на бизнеса на масата на експертните дискусии е повече от актуален. Ние сме готови да предоставим нашите експерти и разработки за тази цел", заявиха от БСК.
Същевременно днес парламентарната икономическа комисия ще обсъжда предложенията за промени в Закона за енергетиката. Внесени са два законопроекта.
*Предупрежденията на БСК относно националната политика за енергийна стратегия може да видите в прикачения документ.