През последните години се натрупаха значителни деформации в енергийния сектор, основно поради липсата на ясна визия за развитието му и приемането на непазарни решения. Това се посочва в позиция на Българската стопанска камара (БСК).
Като пример за непазарни решения в сферата на енергетиката е посочено формирането на цените на природния газ, продаван от "Булгаргаз" ЕАД.
Реалното пазарно увеличение на цената през второто тримесечие на 2010 г. спрямо първото е 26%. Определеното от регулатора за същия период, обаче е било едва 5%. Ако това изкуствено замразяване на цената не се беше случило, то в настоящия период "Булгаргаз" щеше да поиска увеличение от 8%, а не 28,9%.
Евентуалното поредно изкуствено политическо задържане цената на природния газ би довело до сериозен ценови удар върху потребителите при следващото увеличение, което ще съвпадне с тежкия зимен период, посочват от работодателската организация.
В методиката за определяне на цените на природния газ, като аргумент стои съотношението на долара спрямо лева. От началото на годината данните за курса на долара спрямо лева показват, че има увеличение от 17,5%, което влияе значително върху увеличението на цена на "Булгаргаз" ЕАД. Този риск може да се минимизира чрез прилагането на хеджинга като модерен инструмент за регулиране на ценовите колебания.
Според разчети на БСК че цената на газа за крайни потребители в България е една от най-ниските в Европа. Спекулациите в тази насока са свързани с факта, че се сравняват цени по дългосрочни договори, каквито са тези в България, с цените на спот-пазарите в Европа. Тъй като България няма достъп до спот-пазар, подобно сравнение е безсмислено и некоректно.