Президентът Румен Радев връчи третия мандат за съставяне на правителство на парламентарната група на БСП в 17 часа в президентството, както обяви в неделя (17 юли).
"Ще положим всички усилия, за да съставим редовен кабинет", увери председателят на парламентарната група на социалистите Георги Свиленски, който взе папката с мандата от президента. Присъстваше и лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Радев отбеляза, че БСП е успяла да запази добрия тон в сложна политическа обстановка и е показала, че може да търси консенсуса и да "съжителствате във властта и да работите заедно със своите политически опоненти".
При първите два опита за съставяне на правителство двете най-големи парламентарни групи - Продължаваме промяната и ГЕРБ, върнаха мандата неизпълнен. При третия опит държавният глава беше в правото си да избере еднолично към коя политическа сила да се обърне.
И в двата такива казуса в предишни парламенти Радев се обръщаше към социалистическата партия, която го издигна за първия президентски мандат и подкрепи за втория въпреки известни противоречия.
За разлика от първите два мандата, при които получателите са обвързани с едноседмичен срок, за третия опит Конституцията не посочва срок. При него президентът дава мандата на избрана от него парламентарна група, а не на кандидата за премиер. Тя няма срок да излъчи министър-председател, като аргументът е да се даде време за преговори между партиите. Веднъж посочен, кандидатът за премиер има седем дни да представи проектокабинет, се посочва в решение на Конституционния съд.
БСП вече обяви, че ще направи опит да състави правителство с програмата на "Продължаваме промяната", предложена при опита за изпълнение на първия мандат. Намеренията на левицата са да предложи на същата партия и министърпредседателския пост. Лидерът Корнелия Нинова заяви, че сред приоритетите на един нов коалиционен кабинет трябва да е борбата с модела "Борисов". Затова тя изключва преговори с ГЕРБ и ДПС. "Възраждане" е под въпрос, доколкото споделя част от възгледите на другите две опозиционни партии (по коментар на Борислав Гуцанов от социалистическата партия).
Това означава, че ще се търси консолидация на доскорошната четворна коалиция с "Продължаваме промяната", "Демократична България и "Има такъв народ", и, вероятно, отцепилите се от партията на Слави Трифонов независими депутати.
Нинова, която е и вицепремиер и министър на икономиката в оставка, е на мнение, че кабинетът трябва да се състои от политически фигури в по-голяма степен, отколкото от експерти. За "крачка назад" на политическите лидери - поименно Кирил Петков и Асен Василев, се изказва "Има такъв народ", а "Демократична България" предпочита технократи без да абсолютизира това условие. На свой ред "Продължаваме промяната" също възразява решенията в коалицията да се взимат извън парламента. Такъв е случаят със Слави Трифонов, който е загърбил публичността и се изказва чрез видеообръщения. Така от уменията на Нинова да убеждава и сближава позиции в много голяма степен зависи дали ще се осигури достатъчно здраво парламентарно мнозинство за ефективно управление.
Основна задача на такъв "кабинет на компромиса" и депутатите, които ще го подкрепят, ще е енергично изготвяне и приемане на 22 закона, които са условие България да ползва европейското финансиране за проектите по Плана за възстановяване и устойчивост.
Ако БСП не успее в намерението си да състави коалиционен кабинет, президентът ще трябва да разпусне Народното събрание, да насрочи избори и да назначи служебен кабинет с основна задача - организацията им. Най-вероятната дата е в началото на октомври.