БСП предлага такава схема на въвеждане на прогресивно подоходно облагане, при която приходите в бюджета може да се завишат с до 500 млн. лв.
Това обяви в ефира на БНТ Румен Гечев, заместник-председател на бюджетната комисия. Междувременно днес финансовият министър в оставка Владислав Горанов оцени щетите за бюджета при отмяна на плоския данък и вдигане на пенсиите на 2.7 млрд. лв.
Левицата внесе в Народното събрание поредното си предложение за отмяна на плоския данък още преди той да бе приет на първо четене в пленарна зала.
Въпреки че облагането с единна ставка бе въведено от правителството на Тройната коалиция, Гечев казва, че винаги е смятал това за грешка, тъй като такъв данък ощетява хората с най-ниски доходи, които не са освободени от него.
Идеята на левите сега е скала, при която получаващите доходи до 1500 лв. месечно да плащат колкото и в момента с 10% данък, а над тази сума да има прогресия, която ще вдигне данъка на хората с по-високи заплати с до 100 лв.
В полза на прогресивния данък Гечев предложи "непоколебим аргумент" – няма добре развиваща се държава, която да не е с прогресивно данъчна облагане. Такава данъчна политика не е лява или дясна, а въпрос на рационално решения.
Той се позова и на становище на Европейската комисия, което, според думите му, гласяло, че в България се задълбочава социалната популяризация в резултат на въвеждането на плоския данък.
Във вторник лидерът на БСП Корнелия Нинова обвърза подкрепата на левицата за бюджета тъкмо с въвеждането на плоския данък.
Гечев призова към повече харчове от страна на правителството, които да подкрепят икономическия растеж. Той се възмути, че през текущата година вместо планираните в бюджета 5 млрд. лв. тъкмо такива разходи, досега са похарчени едва 500 млн. лв. Освен това той критикува "замразяването" на парите, които бяха предвидени в случай, че се наложи след стрес тестовете на банките те да бъдат подпомагани.
"Най-добрата социална политика е инвестиционната", заключи Гечев.