Каква политика се води в България днес? Има ли изобщо политика или само поредица от скандали, които затъмняват реално случващото се в България. Това каза на заседание на НС на БСП лидерът на партията Сергей Станишев, предаде БГНЕС.
От компромат на компромат през скандал, генериран от самите управляващи, но се губи изобщо посоката на развитие, каза той. Станишев призова съпартийците да се покажат не само като ясна, но и като действена опозиция. В този смисъл той заяви, че през следващите седмици трябва да се организират масови срещи на социалисти с представители на различни групи, за да подкрепят протестите, които назряват. "Ние трябва активно и да подкрепяме, и да участваме в протести, и да се готвим за политически протест от страна на БСП, организиран от нас. Защото, в противен случай, при тази делегитимация на Народното събрание, която се налага системно, няма да можем да създадем обществена енергия, която да се противопостави на случващото се в страната", заяви той.
Според Станишев най-важните две характеристики, двата стълба, върху които се опира ЕС, са демократичното развитие и социалната държава. "И по двата принципа виждаме отстъпление в последните 18 месеца", отбеляза той, като подчерта, че това се случва не само в България, но и в други страни - членки на ЕС като Унгария, където възникнаха противоречия по отношение на медийния закон.
Лидерът на социалистите изрази опасенията си, че управлението на страната върви към едноличен режим с подмяна на демокрацията с репресия и с превръщането на страната в полицейска държава. Той разкритикува управляващите и че продължават да се интересуват повече от постигането на балансиран бюджет, като не обръщат внимание на факта, че хората все повече се борят за всекидневното си оцеляване. Той добави още, че рязко спада темпът на усвояване на средствата от оперативните програми, като в момента България е на едно от последните места. Според Станишев, има реален риск България да се превърне в страна - бенефициент. "Ние сме само един консуматор на решения, които се вземат другаде, с инициативи на други държави", коментира още той. Според него, това е проличало в пасивността на кабинета по отношение на приемането на новата финансова рамка на ЕС. В този смисъл позицията на страната не е ясна. "Народните представители не го знаят, камо ли бизнеса селскостопанските производители и обикновените граждани", отбеляза лидерът на БСП.