Сезонно изгладените данни на БВП през първото тримесечие на 2011 г. показват растеж от 0.4% спрямо четвъртото тримесечие на 2010 г. и 2.5% спрямо същото тримесечие на предходната година. Това става ясно от представените днес данни на Националния стастически институт (НСИ).
Припомняме ви, че сезонно изгладените данни на БВП в началото на март показха растеж от 2.1% през четвъртото тримесечие на 2010 г. спрямо предходното тримесечие. През четвъртото тримесечие на миналата година спрямо същото тримесечие на 2009 г. ръстът на БВП е 2.8%.
Макар данните да надхвърлиха очакванията на болшинството аналзитори, които бяха потърсени за коментар от "Дневник" (ръст между 1.5% и 2%), реалността е, че двигател на растежа е външната търговия и възстановяването се усеща най-вече от компаниите, които произвеждат за международните пазари.
В същото време вътрешният пазар стагнираше под натиск на свитото потребление и замразените доходи и за това приносът на износа към БВП нараства с 22.2%, докато потреблението и инвестициите са спаднали съответно с 2.1 и 2.7%, информира Дневник.bg.
На фона на ЕС растежът, който отчита страната ни, е сред средните, като същият ръст отбелязва Чехия, 2.2% - Франция и Унгария, 3% - Белгия, 3.1% - Латвия, 3.2% - Холандия, 3.6% - Словакия. Кипър има растеж от 1.7%, Великобритания - 1.8%.
Истински бум в растежа регистрира Естония с цели 8%, Литва - 6.8%, Финландия - 5.2%, Австрия - 4%. Най-силната европейска икономика - германската, отчита годишен ръст от 4.8% за първото тримесечие, което е рекорд за страната от обединението насам. Германската икономика отбеляза и рекорд в реализирания стокообмен за трети страни, информира Mediapool.bg.
Според експресните оценки на НСИ за първото тримесечие на 2011 г. БВП в номинално изражение достига до 15 495 млн. лева.
Реализираната добавена стойност през първото тримесечие на 2011 г. е 13 539 млн. лв. Най-голям дял в общата добавена стойност се формира от сектора на услугите - 60%, следван от индустриалния сектор - 36.9%. Аграрният сектор определя 3.1% от общата добавена стойност в икономиката.
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП - 78.5%, заема крайното потребление, което в стойностно изражение възлиза на 12 166 млн. лева. През първото тримесечие на 2011 г. бруто капиталообразуването е 3 076 млн. лв. и има относителен дял от 19.9% в БВП. Външнотърговското салдо е положително в размер на 253 млн. лв. и заема дял от 1.6% в структурата на БВП.
Тримесечни изменения
През първото тримесечие на 2011 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2010 г. брутната добавена стойност в икономиката нараства с 0.1%.
Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през първото тримесечие на 2011 г. крайното потребление и бруто капиталообразуването бележат спад съответно с 1.2 и 0.7%. Износът на стоки и услуги през първото тримесечие нараства със 7.3% спрямо предходното. През същия период вносът на стоки и услуги намалява с 4.0% спрямо предходното тримесечие.
Годишни изменения
През първите три месеца на тази година спрямо същото тримесечие на предходната година брутната добавена стойност нараства с 0.8%. Динамиката й се определя основно от регистрираните ръстове в индустриалния сектор и сектора на услугите - съответно с 1.6 и 1.1%. Аграрният сектор има отрицателен принос в добавената стойност и отчита намаление с 1.6% за разглеждания период. По отношение на компонентите на крайното използване основен принос за регистрирания положителен икономически растеж има износът на стоки и услуги, който се увеличава с 22.2%. Крайното потребление и бруто капиталообразуването отчитат спад спрямо съответното тримесечие на предходната година съответно с 2.1 и 2.7%.