Прокуратурата на Рим подозира, че лица, живеещи в Италия, са използвали Института за религиозни дела (IOR), известен повече като банката на Ватикана, за укриване на данъци, пране на пари и други измамнически операции. Това става ясно от информация на руския сайт К2Капитал, който се позовава на информационните агенции.
Освен банката на Римокатолическата църква сред заподозрените финансови институции са италианските банки Интеса Санпаоло (Intesa Sanpaolo) и Уникредит (Unicredit).
Прокуратурата се е заинтересувала от дейността на банката на Ватикана, след като получила данни за операции по една от откритите в нея сметки от 180 милиона евро. Много преводи били анонимни, а това нарушава италианския закон за борбата срещу прането на пари.
Проверката започнала, след като следователи помолили финансовата полиция да следи за подозрителни трансфери по сметки в банката на Ватикана.
Дори да бъде доказана вина на служители на банката, вероятността те да бъдат подведени под отговорност е съмнителна. Причината е, че шефовете на банката на Ватикана по традиция заемат и официални длъжности в града държава, които им гарантират дипломатически имунитет, сочи БТА.
През 80-те години банката на Ватикана бе разтърсена от шумен скандал. Тогава бе убит президентът на италианската банка Амброзиано (Ambrosiano) Роберто Калви, а самата банка, която бе обвинена в пране на пари на сицилианската мафия, фалира, припомня Standartnews.bg.