Банките, членове на Асоциацията на търговските банки, приемат общите принципи за продажба на акции от капитала на БОРИКА /Банкова организация за разплащания с използване на карти/, съобщиха от АТБ. Те обаче смятат, че е необходимо да се потърсят възможности за намаляване капитала на дружеството, съответно на цената на една акция при отчитане на стратегията и бизнесплана за развитието му. Дори при тези условия за продажба на картовия оператор най-малко 3 банки не проявяват интерес и не смятат да участват в покупката на дружеството. Това са ОББ, ДЗИ Банк и Citibank клон София. ОББ и ДЗИ Банк имат собствени авторизационни центрове, отделни от БОРИКА. Citibank клон София не е проявила интерес към участие в покупка на акции от дружеството. Банка ДСК също изгражда собствена картова система и възнамерява през следващата година да "излезе" от системата на БОРИКА. Междувременно се разбра, че БНБ има предложения и от стратегически инвеститори за покупка на 100% от БОРИКА - на 21 октомври се състоя среща с представители на американския картов оператор Euronet, чиято централа за региона е базирана в Унгария. Интерес е проявен още от MonneyGram и от израелски инвеститор.
Според големите български банки, които имат резерви към покупка на БОРИКА, е необходимо да се отчете и очакваното отпадане на приходите от услугите по авторизация за банките, изградили или възнамеряващи в близко бъдеще да създадат собствени авторизационни центрове. В предложения от БНБ примерен сценарий за разпределение на капитала при таван от 10% за една банка в зависимост от броя на извършените транзакции с нейни карти, броя на притежаваните от нея банкомати и броя на ПОС терминалите й, максималното акционерно участие възлиза на около 6.6% за банка. Цената, която банките с максимален дял трябва да платят за акциите, е около 810-820 хил. лв. Цената, която БНБ предлага за 66% от БОРИКА, е 8.25 млн. лв. Към момента парите по сметки /банкови депозити/ на БОРИКА са около 7 млн. лв. Възможност за намаляване капитала на дружеството, а оттам и цената на една акция е, ако БНБ си вземе тези средства под формата на дивидент например. Собственият капитал на БОРИКА към полугодието е над 13.5 млн. лв. Оценката на БОРИКА към 30 август 2004 г. е около 12.5 млн. лв., колкото е и нетната балансова стойност на активите на дружеството.
От АТБ предлагат още с цел улесняване процеса на подготовка на продажбата на БОРИКА да се обмисли ангажирането от БНБ на подходящ консултант при заплащане на разумна цена. Асоциацията предлага и провеждането на среща между представители на УС на АТБ и управителя на БНБ за обсъждане позициите на банките за продажбата на БОРИКА. Тези позиции са формулирани на провелата се на 22 октомври среща в АТБ на изпълнителните директори на банките. На нея са присъствали 22 банки./в-к ПАРИ