Автор: Ивелина Георгиева ( ivelina.georgieva@3bay.bg )
„Банките отказват 36% от исканията за кредити на малките и средните предприятия. България е страната с най-висок дял на отказани кредити за малкия и среден бизнес от страните в източния регион на Европа". Това заяви заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов на пресконфереция за кредитния риск, информира iNews.bg.
За сравнение, в други страни от Европейския съюз процентът отказани кредити е едва 2-3 на сто. Има голям процент от проекти на компании, които не могат да се реализират, защото не могат да намерят финансиране. Според Ангелов това от една страна не говори добре за банките, а от друга означава, че хората имат нужда от пари.
„Причината за високия процент отказани заеми за малкия и средния бизнес е, че това са нови и все още неопитни клиенти в очите на банките", заяви председателят на съвета на директорите на „УниКредитБулбанк" Левон Хампарцумян. „Малкият бизнес започва да става все по-важен клиент за банките, но в момента тече процес на адаптация между тях", посочи той.
Банкерът отчете още, че в момента степента на влошаване на кредитите намалява.
Катастрофалната финансова криза през 2006/2007 доведе до нови банкови регулации и самите банки станаха по-консервативни, което ги застрахова и защити по време на настоящата криза, смята Левон Хамрпарцумян.
„Ако няма външни шокове, страната ни вече е минала през най-лошото ниво на кредитния риск и оттук нататък положението ще върви към подобрение", прогнозира още банкерът и допълни, че всички модели за управление на риска могат да работят само в нормална и предвидима среда. Хамрпарцумян уточни, че в последно време капиталовите изисквания са станали най-важни за банковото дело.