След като с въвеждането на промени в Закона за потребителския кредит, влезли в сила от 23 юли, сe намали т.нар. годишен процент на разходите, банките въведоха нови такси. По този начин очакваното поевтиняване на бързите заеми не се случи.
Годишният процент на разходите, който най-просто може да се определи като стойността на всички разноски, които потребителят заплаща по кредита, получи таван от 50% с нововъведенията в законодателството. Преди това дялът на тези разноски достигаше 300 – 400%.
След промените в законодателството, финансовите институции решиха да въведат нови такси по кредитите. Една от тях е тази за поръчител. Банките обаче са обявили доста високи изисквания, които трябва да покрива този поръчител.
В случай, че кандидата за кредит не успее да намери такъв гарант, то той е принуден да подпише договор за гарантиране на заема с външна компания. Тази компания се посочва от кредитора, а самото подписване става срещу конкретна такса, съобщава в-к „Труд“. Според експерти по този начин заемът се оскъпява с 4 до 6 пъти.
В повечето случаи условията, които трябва да покрива един поръчител е да има доказан доход и безсрочен трудов договор. При някои кредитори има и изисквания доходът му да не е под 1500 лв. Заедно с това кандидатът за заем трябва да намери двама такива поръчители в период от 3 до 5 дни от сключването на договора за кредит.
Ако клиентът на финансовата институция не успее да намери такива, той дължи неустойка. След това следва да подпише допълнителен договор с компания гарант. Няма ограничение дали съответната фирма ще бъде българска или чуждестранна. Гаранцията, която се осигурява по този начин, става част от месечната погасителна вноска по заема.