"Еврозоната е изправена пред системна криза, която изисква силен ангажимент от всички страни". Това коментира председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в изявление пред Европейския парламент (ЕП), цитирано от агенция Reuters.
"17-членната еврозона навлезе в етап, който може да е критична фаза от дълговата криза, след като Франция, втората най-голяма икономика в региона, стана обект на силен натиск на пазарите", изтъкна председателят на ЕК.
Той заяви, че никоя страна-членка на еврозоната не е имунизирана от атаки на пазарите, както и че блокът трябва да действа със сила и решителност, за да покаже на инвеститорите, че може да се справи с кризата.
Председателят на ЕК коментира, че предстои да бъдат направени радикални предложения за контрол на бюджетите от страните в ЕС и еврозоната, съобщи АФП. От думите му стана ясно, че следващата седмица Комисията ще представи идеите си за усилване на наблюдението на държави, на които са отпуснати спасителни заеми, както и на правителства с извънредни дефицити.
Барозу добави, че фрагментиран валутен съюз не е решение на проблема. "Еврозоната се нуждае от по-силна икономическа интеграция, която обаче да не бъде за сметка на останалите десет членове на Евросъюза", подчерта Барозу.
Председателят на ЕК се обяви против създаването на постоянно действащи наднационални органи в еврозоната, предаде РИА Новости. "За еврото не е нужна още една Европейска комисия, Европейски парламент или Европейски съд. Еврото е централна част на ЕС, а не нещо отделно. Еврото не е отказ от ЕС”, каза още Барозу.
В изявлението си пред депутатите в Страсбург той аргументира тезата си за по-силно икономическо правителство: "Икономическото възстановяване удари на камък. През последните 6 месеца глобалните икономически условия се влошиха. Инвестициите и потреблението са в стагнация и страдат от недоверие. 23 милиона души в целия Съюз ще останат безработни поне през следващите 2 години".