В 9 от 10 семейства у нас, където родителите се борят с бедността, предават този проблем и на децата си. Така бедните деца се превръщат в бедни възрастни. Този проблем съществува и при семействата в Латвия, Румъния, Гърция и Унгария, съобщават от Националния статистически институт (НСИ).
Бедността, предавана на поколенията, засяга средно около 70% от семействата в ЕС. Най-ниска степен на тази зависимост е открита в Швеция, Норвегия, Дания и Германия. В тези страни между 20 и 30% от бедните деца запазват този статус и като възрастни.
В България разликата в дела на работещите бедни без образование, които са около 60%, и работещите висшисти става все по-голяма, като в момента тя е около 30 пъти, пише iNews.bg.
Около 30% от работещите бедни у нас са нискоквалифицирани, става сно от данните на НСИ. Образователното равнище, което до голяма степен определя достъпа до по-добре платена работа, е в пряка връзка с бедността на заетите.
Близо две трети от работещите с начално и по-ниско образование у нас са бедни, а сред работещите с основно образование делът на бедните е 26%, отчита националната статистика.
Данните на НСИ показват, че към началото на 2011 г. всеки пети българин е висшист, около 44% са имали средно образование и около 36% са били с основно или по-ниска
степен на образование.
Първите няколко страни в ЕС с ниско равнище на образованието на родителите са Малта, където 73% от родителите са бедни, Португалия - 68%, Италия и
Испания - 50%.
Най-малко родители с ниска степен на образование са регистрирани в Литва, Чехия и Швеция - едва около 10%.
През 2011 г. 54% от сегашните възрастни в ЕС са имали родители с ниско образование, 30% са имали родители със средно образование и 16% - родители с висока степен на образование, сочат данни от
анализа на Евростат.