Безплатните банкови сметки за заплати останаха само на хартия

14.12.2023 | 16:55
по статията работи: econ.bg
Безплатните банкови сметки за заплати останаха само на хартия
Снимка: под лиценза на creative commons

Почти половин година обещанието на коалиционното правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ хората да теглят заплатите си от банковите си карти, без да плащат такси, е само на хартия. Банките масово така и не въведоха безплатни услуги, дори когато клиентът им притежава само т.нар. платежна сметка за основни операции.

С приемането на Закона за държавния бюджет за 2023 г. през юли новата власт въведе задължение фирмите с над 100 души персонал да изплащат заплатите единствено по банков път. Мярката е с цел изсветляване на доходите от труд и осигуровките, а министърът на финансите Асен Василев обяви, че има договореност с Асоциацията на търговските банки да премахнат таксите за хора с най-ниски доходи.

С приемането на Закона за държавния бюджет за 2023 г. през юли новата власт въведе задължение фирмите с над 100 души персонал да изплащат заплатите единствено по банков път. Мярката е с цел изсветляване на доходите от труд и осигуровките, а министърът на финансите Асен Василев обяви, че има договореност с Асоциацията на търговските банки да премахнат таксите за хора с най-ниски доходи.

Скоро след това се оказа, че облекчение може да има само за т.нар. платежна сметка за основни операции. Такива сметки банките откриват единствено на граждани, които нямат до момента никакви сметки в банки, т.е. това е единствената банкова услуга, която ползват. МФ излезе с официална позиция, че от 1 септември 2023 г. физическите лица ще могат да си откриват платежна сметка за основни операции, която ще се обслужва безплатно, когато по нея постъпват и се съхраняват средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения за социално осигуряване и социално подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти. Повечето банки обявиха, че клиентите им първо трябва да закрият действащите една или повече сметки и тогава да си открият специалната сметка за основни операции.

Това обаче е съпроводено със заплащане на нови такси. Освен това се оказа, че новите сметки далеч не са безплатни, а само някои от услугите са с по-ниска тарифа. "Министерството на финансите не е органът, който може да санкционира банките за неизпълнение на договореностите. БНБ е регулаторът, който може да прави това" - така финансовият министър Асен Василев отговори на лидера на БСП Корнелия Нинова тези дни на нейното питане защо банките продължават да начисляват такси, въпреки договореностите с правителството. "Вместо да помогнем на работещите, напомпахте още банките. Защото до ден днешен нищо от това не се е случило, а банките продължават да таксуват хората?", каза Нинова.

Тя цитира и писмен отговор на финансовия министър на питане от БСП колко такива сметки са открити, по колко от тях услугите са безплатни и кога ще бъде решен този въпрос. Министър Василев е отговорил, че няма как да каже, защото БНБ не води подобна статистика, а всяка банка си имала собствена политика. Финансовият министър все пак увери, че с последните промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, които вече са внесени в Народното събрание, ще се реши този проблем. Наред с новите текстове, свързани с подготовката ни за влизане в еврозоната, са включени и текстове за засилване на контрола на БНБ върху банките по отношение на платежните сметки за основни операции, както и параметрите на тези сметки, каза Василев.

Правителството обаче доста се забави с урегулирането на облекчените условия, при които хората ще си получават заплатите, след като работодателите им са задължени да ги превеждат по банков път. Проектът на Министерския съвет за изменение на Закона за платежните услуги е внесен в края на ноември и още не е разглеждан от водещата бюджетна комисия.

Според тези промени, когато по платежна сметка за основни операции постъпват и се съхраняват средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социалното осигуряване и социалното подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти и лихвите върху тях:

не се начислява такса за регулярно обслужване на сметката; потребителят ежемесечно може да инициира общо до три кредитни превода, включително чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата банка, и общо до три операции по теглене на пари в брой от терминално устройство АТМ или ПОС на обслужващата банка, за които не се начисляват такси. Потребителят ще трябва да декларира пред обслужващата го банка вида на получените средства, за да ползва безплатните услуги.

Освен това се позволява потребителят да притежава още една платежна сметка, различна от сметката за основни операции. Това вече няма да е основание банката да закрие "евтината" сметка, така както в момента повелява законът. Масова практика е освен дебитната карта, по която работещи и пенсионери получават заплата или пенсия, те да имат и разплащателна сметка за изплащане на кредит или плащане по банков път на сметки за ток, вода, парно и др.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...