След повече от 3 часа спорове депутатите отхвърлиха на първо четене двата законопроекта на опозицията за Закон за българския език, предаде Агенция „Фокус” .
Първият беше внесен от проф. Любен Корнезов от ПГ на "Коалиция за България". По него гласуваха общо112 народни представители, от които „за” дадоха своя вот 15 депутати, 19 бяха „против” и 78 – „въздържали се”. Народните представители отхвърлиха и законопроекта, внесен Огнян Стоичков и проф. Станислав Станилов от ПГ на „Атака”. По него гласуваха общо 120 народни представители, от които „за” бяха 19 депутати, „против” – 23 и „въздържали се” – 78.
Мнозинството в парламента отхвърли предложенията държавен орган да следи за опазването на българския език, информира БНР. При обсъждането депутатите навлязоха в чистотата на езика, правописа, правоговора и използването на чуждици, информира БНР. Не се мина без спорове и заяждане също така.
Законопроектът на "Атака" предвиждаше към Министерския съвет да се създаде съвет за българския език като повечето членове са от БАН, писатели и журналисти. Проектът предлагаше, когато чуждиците не могат да се заменят с български думи те да се запазят като се публикуват в Държавен вестник.
Заместник-председателят на ДПС Лютви Местан видя над 30 граматически и пунктуационни грешки в двете предложения. Той коментира: "В червено съм отбелязал грешките в двата законопроекта - граматически и правописни. Аако тези законопроекти бъдат приети, то вносителите трябва първи да бъдат санкционирани".
Според депутата, който е филолог, първо трябва да се задължат народните представители да говорят правилен български език. Той отбеляза, че днес при представянето на докладите на комисиите за проектите е прозвучала думата "училища" с ударение на последната сричка и "наука" с ударение върху първата, което е неправилно, информира БТА.
Законопроектът на Любен Корнезов от БСП предлагаше специална комисия да отговаря за опазването на българския език. Задачите й бяха да заменя чужди думи с български, тъй като българския език е задължителен. Любен Корнезов заяви: "Законът не е речник, не е за пълния или краткия член. Той е държавнически проблем. Езикът е основният градивен елемент на нацията. Разберете без език няма нация, без български език, няма България".