Парламентарната здравна комисия не прие предложението за намаляване на ДДС върху лекарствата на 7%, предаде Агенция „Фокус". Предложението беше отхвърлено с 5 гласа „за", 2 - „против" и 13 - „въздържали се".
Преди това бившият министър на здравеопазването, а в момента депутат от "Коалиция за България, д-р Евгений Желев предложи да се приеме ставка от 9%, за да се изравни с тази от съседните страни, тъй като по този начин би се спряло купуването на лекарства от там.
Другото му предложение беше средствата, събрани от ДДС върху лекарствата, да се дават директно в НЗОК за здравеопазване. Предложенията му не бяха подложени на гласуване.
Ако се намали ДДС върху лекарствата, това няма да се отрази върху цената за крайния потребител. Това заяви от своя страна по време на днешното заседание на парламентарната комисия по здравеопазването Янаки Стоилов. По думите му, ако се говори за намаляване на ставката на лекарствата, то трябва да се даде отговор на въпроса - кой ще се възползва в най-голяма степен от намаляването на ДДС върху лекарствата.
В размер на 150-170 млн. лв. е годишният приход от ДДС върху лекарствата. Това каза на заседанието на парламентарната комисия по здравеопазването Ваньо Шарков от "Синята коалиция". От тях НЗОК плаща около 50 млн. лв. ДДС, а Министерството на здравеопазването между 80 млн. лв. и 90 млн. лв. Възстановеното ДДС върху лекарствата през 2007 г. е в рамките на около 50 млн. лв.