Белгия направи сериозна крачка към разрешаване на политическата криза

17.05.2011 | 09:32
по статията работи:
Снощи крал Албер Втори възложи на лидера на Партията на социалистите Елио ди Рупо да състави правителство
Белгия направи сериозна крачка към разрешаване на политическата криза

Белгия направи сериозна крачка към разрешаването на политическата криза, обхванала страната от близо година след последните избори през юни 2010 г., съобщава БТА.

Снощи крал Албер Втори възложи на лидера на Партията на социалистите (социалдемократи, франкофони) Елио ди Рупо да състави правителство. Водената от Ди Рупо политическа организация спечели второ място на изборите от 13 юни миналата
година с 13.7% от подадените гласове. Нов фламандски алианс (националисти) с председател Барт де Вевер бе подкрепен от 17.4 на сто от гласоподавателите.

В последните месеци Де Вевер получи сериозни критики и изглежда загуби част от подкрепата на своите избиратели. Те го упрекват, че е насърчавал кризата, а миналата седмица той направи изявления, че след лятото създаването на ново правителство ще бъде невъзможно. Това бе намек за произвеждането на нови избори през есента или за нуждата от намиране на решение в кратък срок.

Малко преди тези изявления от печат излезе книгата на двама журналисти, извършили собствено разследване с участието на политици, участвали в редовните срещи на партиите с краля. Според данните от книгата, които не бяха отречени от двореца, монархът е заявил ясно, че няма да даде възможност за нови избори и очаква преговарящите да постигнат споразумение, независимо колко време ще отнеме това. Отново според данните от книгата "Белгия - един крал без държава", Албер Втори е очаквал преговорите за съставяне на правителство да продължат най-много пет месеца. Този срок отдавна бе преминат, като от изборите до днес изминаха 338 дни, а Белгия се управлява от служебно правителство от 383 дни.

Преговорите за съставяне на следващото правителство на Белгия нямаха развитие от 3 септември 2010 г., а през януари тази година социалистите призоваха за формирането на кабинет на националното единство. Множеството протести, преминали в положителен дух и насърчаващи споразумение между политиците, откроиха необходимостта от постигането на съгласие заради запазването на стабилността на държавата, въпреки ярките различия между хората от Севера и Юга - областите Фландрия и Валония. Участниците в протестите многократно заявиха, че искат запазването на Белгия като държава и че не приемат идеите за разделянето на страната.

Произхождащият от франкофонското общество в кралството Елио ди Рупо ще навърши 60 г. на 18 юли. Неговите родители са италиански имигранти, но баща му умира, когато той е едва на една година. Майката отглежда сама седемте си деца. Ди Рупо завършва химия в университета в Монс. Той поема ръководството на социалистическата партия през 1999 г., кариерата му преминава през постове в местната власт и място в Камарата на представителите на Федералния парламент на Белгия. В периода октомври 2005 г. - юли 2007 г. е министър-председател на областта Валония.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...