Раджат Гупта - „падналият ангел“ на "Уол стрийт" и известен филантроп, бе осъден на едва две години затвор, съобщава агенция „Ройтерс“. Това е значително по-лека присъда от очакваната от прокуратурата, особено като се имат предвид думите на федералния съдия, дал присъдата. Според магистрата действията на Гупта са били „отвратителни“, а извършеното престъпление при търгуване с вътрешна информация е било „страховито нарушаване на изграденото доверие“.
Гупта ще трябва да заплати и глоба в размер на 5 милиона долара. През месец юни 2011 година той бе намерен за виновен от Манхатънския федерален съд за търгуване с вътрешна информация на инвестиционната банка Goldman Sachs. Гупта е споделил вътрешните тайни на компанията си с Радж Раджаратнам, мениджър на хедж фондове, който в момента излежава 11-годишна присъда поради свои провинения в същата сфера.
Според някои експерти присъдата е пълна изненада, но други смятат, че съдията е установил умел баланс между двете „същности“ на Гупта.
Областният съдия Джед Ракоф обяви пред съдебната зала, че незаконното споделяне на корпоративни тайни по време на тежката финансова криза от 2008 година е еквивалент на „нож в гърба на Goldman Sachs”.
Филантропската страна на Гупта обаче е помогнала изключително много за смекчаването на присъдата му. За помилване са пледирали и близо 400 негови приятели и сътрудници, сред които значими фигури като шефа на Microsoft Бил Гейтс и дори бившия генерален секретар на ООН Кофи Анан.
Гупта е работил с Раджаратнам между септември и октомври 2008 година. Минути след конферентен разговор, проведен между борда на директорите на Goldman Sachs, Гупта се е обадил на сътрудника си. В разговора той е уточнил, че влиятелният инвеститор Уорън Бъфет се кани да вкара 5 милиарда долара в банката. Раджаратнам от своя страна е изтъргувал информацията в последните минути на деня на финансовите пазари.
Съдия Ракоф е настоял изпълнението на присъдата да се осъществи след 8 януари 2013 година нагоре. Гупта отнесе значително по-малко, отколкото желаеше прокуратурата – тя настояваше за осем до десет години затвор. Защитата на филантропа пък настояваше за обществено полезен труд в Руанда и период на пробация, което също не се случи. Именно затова и специалистите смятат, че съдът е намерил финия баланс между двете крайни искания.
„Гупта преживя падение, достойно за описване в древногръцка трагедия“, изтъкна адвокатът на магната Гари Нафталис. „Той бе емблематична фигура и модел за поведение на безброй хора по света... но вече няма как да е“.