Биг Брадър ни следи чрез социалните мрежи и търсачките

05.10.2017 | 13:15
по статията работи: Econ.bg
Биг Брадър ни следи чрез социалните мрежи и търсачките

От начина, по който ползвате Google, Фейсбук и сие, зависи колко "следи" оставяте след себе си. Интернет-търсачките и социалните мрежи знаят за вас повече, отколкото родната ви майка. Джеф Хамербахер, един от програмистите във Фейсбук, беше казал, че най-добрите мозъци от неговото поколение мислят само как да примамят хората към рекламите във Фейсбук и беше нарекъл това развитие трагично, предаде Дарик.

Ако продължавате да се чудите как така в браузъра ви моментално се явяват настойчиви оферти за застраховка живот веднага, след като сте започнали да тренирате някой рискован спорт, или пък спецслужбите започнат да проявяват интерес към Вас, след като в Google сте потърсили информация за радиоактивни вещества, явно не сте запознати с наличието на някои функции, за които ще стане дума по-долу. 70-те шпиони на Google Концернът Google предлага повече от 70 различни продукта, сред които браузър, поща, търсачка, преводач, системата Андроид и т.н.

Почти всеки от тези продукти събира информация за потребителите. Как става това? Да предположим, че ползвате браузъра Google Chrome и сте влезли в сайта на някой онлайн-магазин, превключили сте на предпочитания от вас език, посочили сте града, в който живеете, и сте избрали търсения от вас продукт, например сокоизстисквачка. След това се случва следното: сайтът предава на браузъра чрез т.нар. бисквитки информация за вашите предпочитания, например: Николай от София иска да пие прясно изстискан плодов сок.

След като знае от какво се интересувате, Google "продава" тази информация на рекламодатели. Защото е твърде възможно Николай да проявява интерес също и към здравословно хранене или към нови кухненски електроуреди. След това Youtube, който също е част от империята Google, започва да ви бомбардира с реклами на тема спорт и здравословно хранене и да ви препоръчва да си купите нещо - например тостер на ниска цена. И всичко това става само въз основа на информацията, която сте подали чрез една-единствена ключова дума, въведена в търсачката.Освен това Google събира информация и за компютърното ви устройство, за операционната му система и интернет-връзка.

Фейсбук знае за Вас почти всичко Събирането на информация във Фейсбук също става с помощта на "бисквитки". Ако натиснете "харесвам" или "сподели", Фейсбук веднага регистрира посещението ви, дори и да сте излезли от социалната мрежа. Фейсбук обаче се стреми да ви задържи колкото се може по-дълго време в мрежата си и използва за това "хватки" като бутона "харесвам", посещения на други сайтове, лични данни и информация за приятели.

Един пример: разполагайки със списък на вашите приятели, Фейсбук знае, че скоро баба ви от Самоков има рожден ден. Няколко дни преди събитието започват масирано да ви бомбардират с реклами на фирми, които доставят цветя по домовете. А ако сте решили да отидете на парти по случай Хелоуин (31 октомври), и сте се информирали в мрежата къде можете да празнувате, гответе се за реклами на карнавални костюми за Хелоуин.

И в Русия не е по-различно Програмистът от Санкт Петербург Владислав Велюга е проверил какво знае руската социална мрежа "Вконтакте" за своите потребители. Оказало се, че тя събира не по-малко данни за тях, отколкото например Фейсбук. Дори по-лошо: руската мрежа съхранява данни не само за интернет-връзката, ползваните приложения, местоположението и всички действия в социалната мрежа, но също така и информация за съответния интернет-доставчик, номера на телефона, серийния номер на SIM-картата, електронните адреси и идентификационния номер (id) в социалната мрежа. На практика това означава, че всяко действие в социалната мрежа лесно може да бъде свързано с притежателя на съответната SIM-карта. Велюга е провел експеримента си с операционната система Андроид.

Каква информация се събира за вас зависи от това как ще влезете в социалната мрежа - с протокол за шифрована комуникация в компютърната мрежа ("https") или със незащитен протокол ("http"). В първия случай интернет-доставчикът вижда само това, че сте в мрежата, но не и какво правите в нея - дали четете нещо, гледате видео и т.н. Ако обаче влезете на сайта с протокол "http", тогава доставчикът знае всичко, което вършите в мрежата. Поради тази причина много хора предпочитат да пазаруват в интернет със защитения протокол "https". Интернет-доставчикът не съхранява самите файлове, а записва само информациите за отделните действия на дадения потребител. В Русия законът задължава доставчиците да съхраняват тези информации в продължение на 3 години. Информациите се съхраняват за нуждите на държавните органи, които провеждат оперативно-разследваща дейност или гарантират безопасността на страната. Онези потребители на интернет, които се безпокоят за защитата на своите данни в мрежата, ползват VPN или браузъра Tor, който шифрова всички търсения на абоната. Само че подобни лица моментално се оказват съмнителни за правоохранителните органи./ iNews.bg

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....