Без да се съобразят с мненията на работодателите и синдикатите, управляващите ще внесат актуализацията на бюджета за тази година в парламента. Въпреки че процедурата изисква текстовете да бъдат
разгледани от съвета за тристранно сътрудничество, социалните партньори ще могат да дадат своите бележки едва между първо и второ четене.
Бизнесът настоява да не се поема нов дълг от 2 млрд. лева, а синдикатите - да се намерят пари за най-недофинансираните сектори.
Дефицитът трябва да бъде удържан до 3 на сто, за да не се влезе в процедура по свръхдефицит, настояват социалните партньори. Въпреки това, синдикатите настояват за осигуряване на ресурс за
недофинансираните сектори, предаде БНР.
Работодателите искат да не се поема нов дълг, а нужният ресурс за Фонда за гарантиране на влоговете да бъде осигурен по друг начин. „С краткосрочен заем от Фискалния резерв е единият от начините.
Вторият начин е държавата да гарантира издаването на облигационен заем от самия Фонд“, обясни почетния председател на БСК Божидар Данев.
Третият начин е да се предложи въвеждане на данък „транзакции“ между банковите плащания, тъй като банките трябва да попълнят този фонд, обясни още председателят на БСК.
„Пациентът е изключително тежко катастрофирал, натрошен е целият. Безспорно ще трябват операции, но първо трябва да спрем кръвоизлива, да му дадем кислород и болкоуспокояващи. Това имам предвид като реформа, но преди това трябва да осигурим неговото оцеляване“, заяви и президентът на КТ „Подкрепа“ Константин Тренчев.
Въпреки че съгласувателната процедура за актуализацията на бюджета не бе спазена, синдикатите и работодателите се надяват мнението им да бъде чуто между двете четения на текстовете в парламента.