"Ние сме се съобразили с всички бележки, които са направени към бюджета, още преди държавния глава да наложи вето". Това обясни председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Йордан Цонев пред БНТ.
Икономическите аргументи на противниците на актуализацията са несъстоятелни, според него. "Имам чувството, че президентът не е слушал изобщо дебата, а и не е чел материалите, които се публикуваха", посочи Цонев, който вече е готов с аргументите си срещу ветото.
Председателят на бюджетната комисия изрази увереност, че ДПС и БСП ще съберат кворум и достатъчно гласове, за да отхвърлят президентското вето.
"По отношение поведението на "Атака", ние не водим разговори с тях. Съдейки от изявленията на лидера им Волен Сидеров, предполагам, че те ще подкрепят актуализацията, ще гласуват срещу ветото", обясни той. Според Цонев от "Атака" няма да допуснат ГЕРБ да се върнат на власт.
Цонев счита, че президентът и ГЕРБ се държат двулично. Той подчерта, че държавният глава е бил поканен в пленарната зала не за да участва в дебата, а за да чуе контрааргументите. Според него Плевнелиев ясно се позиционирал в политическото пространство напук на ролята на президентската институция, която представлява.
Ако няма актуализация на бюджета, най-засегнат ще е бизнесът, тъй като няма да получи дължимите му плащания, каза Цонев. Следващите потърпевши ще са земеделските производители, които няма да получат авансовите си плащания, тъй като резервът ще е под изискуемия минимум от 3 млрд. лв. Ще бъдат засегнати още социалните системи, плащанията за намаляване на цената на тока, тъй като всичко това ще зависи от това каква дупка ще се отвори в приходната част на бюджета.
По думите на председателя на бюджетната комисия приходната част не може да бъде изпълнена при адекватни мерки от страна на правителството за повишаване на събираемостта на приходите. Цонев посочи, че има изоставане от изпълнението на данъчните приходи за първото полугодие с 506 млн. лева спрямо разчета в бюджета, който се актуализира.
Депутатът от ДПС обясни, че в доклада, който съпровожда Закона за изменение на държавния бюджет, е записано в какви 3-4 направления ще бъдат изхарчени 286 млн. лв. Според него основната необходимост от заем от 1млрд. лв. е заради незаплатените дългове към бизнеса. Цонев успокои, че тези пари не се харчат непрозрачно, а с решение на Министерски съвет, който се публикува с постановление в Държавен вестник.
"Към този момент ние не плащаме избирателно. Плащаме за абсолютно всяка извършена работа. Ако бъде избирателно, значи плащаме избирателно и за фирмите на ГЕРБ, които са спечелили поръчките", уточни той.
Ако актуализацията не се гласува, има няколко варианта, обясни Цонев. Не са изключени и нови избори, но било напълно възможно и да се продължи със стария бюджет или да се направи нова актуализация.