Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg: PORTAL
Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!
Бизнесмени ще си разменят работници в зависимост от нуждите и натовареността на фирмите, които ръководят. Идеята вече е разпратена за съгласуване със социалните партньори и след това ще бъде внесена в Националния съвет за тристранно сътрудничество за реализиране. По този начин работодателите се надяват да решат проблема с липсващите квалифицирани кадри в страната. Вместо да си крадат добрите специалисти, като често ги изкушават с астрономични заплати, те ще си ги преотстъпват за известно време срещу заплащане. Щом свършат работата, хората ще се връщат на своето основно работно място. Според Жечко Димитров от Българската стопанска камара по този начин например най-лесно ще се реши недостигът от IT специалисти.
При срив в системата на фирмата служителят може да бъде преотстъпен временно, докато я оправи. Екстравагантната идея е част от пакет предложения за промени, които БСК се надява да облече и в съответната нормативна уредба. Според Жечко Димитров, щом съберат всички мнения и преминат през НСТС, предложенията могат да поемат пътя към парламента.
Другата идея предвижда с нов текст в Кодекса на труда работниците да бъдат задължени да се обучават според изискванията на предприятието си. Ако не се съгласят, може да бъдат уволнявани, съобщи в. "Монитор". Според Димитров сега хората често отказват да учат каквото и да било. Не е ясно обаче как може бизнесът да бъде накаран да инвестира в обучението на своя персонал. В момента той харчи под 1% за квалификация на хората си докато европейският дава средно 10 пъти повече. При това средностатистическото число у нас идва главно от големите разходи, които дават за обучение на персонала си моловете. Все пак след прилагането на ОП „Човешки ресурси", която финансира преквалификацията с европари почти 35% от преминалите през курсове са били изпратени в тях от своите началници.
Бизнесът предлага още и у нас да се въведе т.нар. европейски паспорт на уменията. Целта е в документа обективно да бъде описано какво може работникът. В него освен дипломи и сертификати ще се вписват и проектите, върху които той е работил. Сега много често хората пълнят своите CV-та със свободни съчинения, които работодателят няма как да проверява, твърди Димитров. Преди въвеждането на новия паспорт обаче задължително ще трябва да се унифицират и длъжностните характеристики.