Бизнесът ще гради икономическата политика

02.09.2013 | 16:10
по статията работи: Ралица Стоянова
Българите се нуждаят от образование и препитание, заяви Драгомир Стойнев
Бизнесът ще гради икономическата политика
Снимка: Econ.bg/Марио Евстатиев

"Правителството започва активен диалог с българския  бизнес, политиките ще се формулират от долу нагоре, а нямат да се спускат, както беше до сега. Предстоят срещи в цялата страна, в рамките на които искаме да чуем проблемите и вижданията на икономически активните представители на големия, средния и малкия бизнес. Стратегии, политики и промени ще се правят съгласувано с тях”. Това заяви икономическият министър Драгомир Стойнев в Хасково. Той започна серия от регионални посещения и срещи с местния бизнес, информира МИЕ. 

В Хасково Стойнев се срещна с ръководствата и служителите  на фирми от хранително-вкусовата промишленост, производство на машини и съоръжения, текстилната и химическата  промишленост. Министърът сподели и плановете  за провеждане на нова външноикономическа политика. Тя трябва да е резултат от сериозен анализ, който да открои нови бързоразвиващи се пазари и да оцени потенциала на българските производители.

„Безвремието и инерцията във външноикономическата политика трябва да бъдат преодолени и държавата  да помогне за отваряне на врата  за българска продукция към перспективни пазари. Имаме единомислие с Министерство на външните работи в тази посока”, заяви Стойнев. Той подчерта потенциалa и възможностите на страните от ОНД. Важен партньор могат да бъдат и съседните балканските страни. 

„Образование и препитание - от това се нуждаят българите",  заяви още Стойнев. Той сподели, че по време на всички срещи бизнесът е  изтъквал като основен въпросa с липсата на квалифицирана работна ръка. „Инвестицията в образование е инвестиция в икономиката и в дългосрочен план - в заетост. Затова аз ще поддържам пред колегите си в Министерски съвет предложението за разглеждане на образованието като стратегически сектор и съответно насочване на по-големи бюджетни средства, включително и за реформирането му”, заяви министърът. 

Предстои подписване на съвместно  споразумение между Министерство на икономиката и енергетиката, Министерство на образованието и науката и  Министерство на труда и социалната политика за подготовка на кадри, които  да отговарят на нуждите на българския бизнес – инженери, шлосери, технически специалист и др. С тази реформа  се цели учениците да се обучават и  на занаят. Тази идея ще бъде реализирана съвместно с представители на бизнеса, които изразиха готовност  да съдействат и да обучават нужните  им  специалисти, като след това наемат и на работа, обяви още Стойнев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...