Бизнес активността в еврозоната отчете най-високото си покачване за последните четири и половина година, сочат данните на Markit за ноември. През текущия месец индексът на мениджърските поръчки е достигнал до 54,4 пункта спрямо 53,9 пункта през октомври, задържайки се относително високо над психологическата граница от 50 пункта, която разделя покачването от спада на производството.
От Markit посочват, че растежът на мениджърските поръчки в еврозоната е движен най-вече от Германия, където бизнес активността достига до най-високата си стойност за последните три месеца. През текущия месец в страната най-добре се представя секторът на услугите, който успява да компенсира спада на производствения сектор, въпреки че броят на заетите и в двете сфери е нараснал. За сметка на това бизнес активността във Франция е на най-ниската си стойност за последните 3 месеца. Слабото представяне на данните се дължи най-вече на атентатите във френската столица от 13 ноември.
Анализът на компаниите показва, че компаниите във валутния съюз са продължили да намалят цените на потребителските стоки. Според пазарни анализатори това е още един знак, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да обяви, че ще инжектира още по-голямо количество пари под формата на количествени облекчения в икономиките от еврозоната. Очаква се решението за това да бъде взето на срещата на управителния борд, която ще се проведе през декември. Скоро след нея ще се проведе срещата на управителния борд на Федералния резерв на Съединените щати, който трябва да реши дали да увеличи лихвените проценти.
„Продължаваме да очакваме на 3-ти декември ЕЦБ да вземе решение за увеличаване на програмата за закупуване на активи, увеличаване на месечните покупки и намаляване на лихвените проценти по депозитите“, коментира Клементе де Лука, икономист в BNP Paribas, цитирана от Financial Times. Миналия петък президентът на Европейската централна банка Марио Драги даде най-ясния знак, че институцията ще интервира още по-усилено на пазарите. Тогава той посочи пред медиите, че представителите на ръководството на банката ще „ще направим каквото трябва, за да увеличим инфлацията колкото се може по-бързо.“ Коментарът беше почти идентичен с известната реплика на Драги от 2012 г., когато той каза, че банката ще „направи каквото е необходимо“ за спасяването на еврозоната от дълговата криза.
Изследването на анализаторската компания е обхванало около 5000 компании от еврозоната. В калкулацията се включват индикатори като новите поръчки, заетостта и производството.