Спад на бизнес доверието в бързоразвиващите се икономики, като и България, отчита изследване на "Регус".
В докладът се посочва, че през следващите 12 месеца българските фирми ще се фокусират върху задържане на персонала, с цел оптимизиране на бизнес процесите и извличане на максимална полза от наличните активи, без да се налага правене на компромиси с плановете за разширяване.
Според изследването, проведено сред повече от 20 000 служители на висши ръководни позиции в 95 страни, ефективността се превръща в ключов фактор за запазване на конкурентоспособността, без компромиси по отношение на растежа.
Изследването разкрива, че фирмите ще приоритизират в световен мащаб мерките за намаляване на разходите, от задържане на таланти до гъвкаво работно пространство, с цел извличане на максимална полза от съществуващите активи, както и бързо разширяване.
Докато в развитите икономики нивата на доверие са се повишили с пет пункта до 109, в развиващите се страни е имало спад от девет пункта, като се е достигнало до 117.
В България бизнес доверието през април 2013 г. е спаднало от 104 пункта до 100, което е доста под средните за света 113 пункта. Фирмите, които отчитат ръст в приходите в България, са намалели от 35% до 33%. Един от пет (22%) бизнеси планират редуциране на фиксираното офис пространство.
Първите четири ефективни резултата за България са:
- По-дълго задържане на персонала (47%)
- Реорганизация на повече хора (47%)
- Рентабилни доставчици на услуги (45%)
- По-къса верига за доставки (37%).