Максималният осигурителен доход от 2200 лв. да бъде премахнат от догодина и по този начин да бъдат принудени българите с високи доходи да плащат повече осигуровки. Това е един от вариантите, които се обмислят в правителството с цел осигуряване на повече приходи за Националния осигурителен институт, информира в. "24 часа".
В момента осигуровки се внасят за доходи до 2200 лв. месечно, а за такива над сумата не се дължат. Част от предизборните обещания на БСП пък бяха максималният осигурителен доход да бъде вдигнат до 3100 лв.
"В консултативния съвет за осигурителната система няма въпроси табу. Ще бъдат обсъдени разчети и ще бъдат предложени решения", коментира социалният министър Хасан Адемов.
Консултативният съвет за промяна на осигурителната система, който той създаде, ще обсъди и вариант с финансови разчети за отпадане на тавана върху пенсиите не само за новоотпуснатите, но и за заварените, стана ясно още от думите на Адемов.
Алтернативите са премахване от 1 януари 2014 г. на тавана, но само за новите пенсии или запазване на ограничението. За премахване на тавана за всички пенсии ще са нужни 120 млн. лв. годишно, според неофициални изчисления.
При отпадане на тавана върху максималния осигурителен доход ще трябва да отпаднат както ограниченията върху размера на пенсиите, така и за други осигурителни плащания като майчинските например. В момента, независимо от заплатата, която получава една жена, при излизане в майчинство тя може да получи до 90% от 2200 лв. месечно през първата година от отпуска си.
Съветът ще направи и разчетите за ефекта от замразяване на възрастта за пенсиониране. Спирането на реформата в сектора е един от приоритетите на правителството, обясни Адемов. Засега правителството няма и яснота кога ще спази изискването на ЕК възрастта за пенсиониране на мъжете и жените да бъде изравнена. "ЕК иска единствено да определим дата, не да го направим веднага. А и целта на комисията е устойчиви системи преди всичко", коментира Адемов.
15 432 бедни българи имат вече достъп веднъж дневно до топла храна през социалните трапезарии, съобщи зам. социалният министър Лазар Лазаров. Това е станало, след като служебното правителство отпусна 3 млн. лв. допълнително за дейността. С парите социалните трапезарии започнаха да работят целогодишно, а не само през зимата. Бяха създадени и 48 нови кухни за бедни към досегашните 133. С допълнително отпуснатите средства от служебното правителство е увеличен и хранодена на един беден с 14%.