Болницата в Раднево изгражда защитени жилища за хора с психични проблеми

17.01.2008 | 16:03
по статията работи: Апостол Апостолов
Проектът за изграждане на защитени жилища ще продължава 15 месеца
Болницата в Раднево изгражда защитени жилища за хора с психични проблеми


Най-голямата психиатрична болница в България Д-р Георги Кисьов в Раднево, предлага на свои бивши пациенти нови услуги в среда на защитено жилище. На своя територия болницата изгражда нови домове за хора, които са напуснали стационара, като за целта е осигурено финансиране по проект на Програма ФАР.

Защитеното жилище има свои вътрешни правила за съжителство. Бившите пациенти сами изпълняват повечето от функциите на персонала. Там попадат хора, които вече не могат да получават болнични услуги, но все още не са готови да живеят самостоятелно в обществото. Пациентите се явяват на събеседване пред комисия, която разглежда и одобрява молбите за настаняването им в защитеното жилище.

„Определено, в защитеното жилище ще съм по-добре отколкото в отделението. Ако имам проблеми има към кого да се обърна. Все още не съм готов да се върна в обществото, но животът е пред нас и трябва да се борим", каза Тодор Запрянов, бивш пациент на болницата.

Всички могат да получат работа, съобразена с желанието и съществуващите в болницата програми за трудотерапия. Трудът е свързан с поддръжката на сградите и огромния терен на болницата, а също и с отглеждане на зеленчуци. Така те получават съдействие с остатъка от възможностите, които имат да се чувстват пълноценни като работят. Ако пациент излезе навън и не работи, неизбежно ще стигне до контейнерите, за съжаление, коментира Лазар Панков, социален работник в болницата.

Настаняването в защитено жилище е свързано с усърдието на пациента, но се съчетава с липсата на шансове за реинтегриране в обществото, независимо от промяната в нагласите на околния свят към тях.

Смисълът на защитените жилища е да се ангажират остатъчните човешки ресурси и да се доразвият потенциалните възможности, които бившите пациенти имат, за да бъдат в комфорт със себе си, каза д-р Христо Колев - клиничен психолог.

Проектът за изграждане на защитени жилища ще продължава 15 месеца. В строителните дейности също ще участват и пациенти, което се превръща в стимул не само финансов, но и морален, защото те ще имат принос в новите домове, които ги приближават до домашния уют.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...