Борбата с климатичните промени не върви, ЕС обвинява САЩ

14.10.2009 | 12:31
по статията работи: econ.bg
Развиващите се икономики (предимно Азия) искат финансова помощ от по-богатите индустриални страни за да се включат към намаляването на вредните газове
Борбата с климатичните промени не върви, ЕС обвинява САЩ

 

Главният преговарящ по климатичните въпроси от страна на ЕС Артур Рунге-Мецгер предупреди, че нещата не вървят гладко, предаде EUobserver.

"Банкок все още е на светлинни години от концепцията за глобално споразумение за борба с климатичните промени", коментира Рунге-Мецгер след завръщането си от Тайланд.

В момента основна пречка за приобщаването на развиващите се държави към борбата с климатичните промени и намаляването на вредните емисии в атмосферата е липсата на достатъчно средства. Развиващите се икономики (предимно Азия) искат финансова помощ от по-богатите индустриални страни за да се включат към намаляването на вредните газове.

Всъщност дискусиите и подготовката за конференцията на ООН в Копенхаген през декември, посветена на изготвянето на заместник на Протокола от Киото, са съсредоточени в две насоки. На първо място е дългосрочната перспектива за борба с климатичните промени, в която всички страни по света да се включат. Не по-малко важно, обаче, е и да се развият установените още от Протокола от Киото граници за намаляване на вредните емисии след 2012 година. Тогава изтича действието на сегашното глобално споразумение за борба с климатичните промени.

Именно втората линия носи големи неприятности и то от страна на САЩ, твърди Рунге-Мецгер. „Може да ви се втълпява, че Китай обвинява ЕС в „убийството” на Протокола от Киото, но всъщност САЩ са виновни. Вашингтон иска всичко да е „общо”, а не „разграничено”. САЩ не върви нито толкова бързо, нито толкова далеч, колкото се очакваше през лятото”, каза Рунге-Мецгер.

Китай и развиващите се държави искат продължение на Протокола от Киото, като позицията им е, че развитите държави трябва да поемат по-голям товар след като те носят основната вина за сегашното положение. От друга страна САЩ се съсредоточава върху днешните най-големи замърсители и желае изоставяне на принципа на „общи и разграничени отговорности”, установен от Протокола от Киото. Отделно Пекин вярва, че ЕС всъщност подкрепя американската позиция и това усложнява още повече положението.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...