Борисов събира в Министерски съвет страните по казуса "Калиакра"

08.08.2017 | 09:50
по статията работи: econ.bg
Поводът за възникналото напрежение е решение на Съда на ЕС от 14 януари 2016 г., когато България беше осъдена за нарушение на европейското законодателство за девет проекта за ветрогенератори и един за голф игрище
Борисов събира в Министерски съвет страните по казуса "Калиакра"
Снимка: под лиценза на creative commons

Министър-председателят Бойко Борисов събира днес в Министерски съвет всички заинтересовани страни по казуса "Калиакра".

Очаква се на срещата да присъстват кметовете на общините в региона, собственици на имоти, представители на природозащитни организации, на научната общност, на браншови организации и експерти от Министерство на околната среда и водите. Целта на разговорите е да се потърси баланс по проекта за интегрирания план на защитените зони в района на Калиакра, обясняват от правителствената пресслужба.

Поводът за възникналото напрежение е решение на Съда на ЕС от 14 януари 2016 г., когато България беше осъдена за нарушение на европейското законодателство за девет проекта за ветрогенератори и един за голф игрище. Съдебното решение се отнася до реално съществуващи шест проекта за вятърни генератори и един проект за голф игрище. В резултат на постигнатите сега договорености тези 7 проекта ще продължат да съществуват и няма да се наложи премахване на ветрогенераторите и цялостно възстановяване на терена на голф игрището. За целта до края на септември 2017 г. България следва да изпълни конкретни ангажименти.

В понеделник Борисов е уверил еврокомисарят по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Велла, че решението на съда на Европейския съюз по случая "Калиакра" трябва да се изпълни. Двете страни са се съгласили още, че българските власти ще определят подходящите мерки и начини, с които да бъде изпълнено решението на Брюксел по казуса.

Заповед отюли месец от министър Нено Димов забрани извършване на редица дейности в част от защитена територия "Комплекс Калиакра", където има понто-сарматски степи. Това обаче породи протести на земеделци, рибари и представители на туристическия бранш от Крайморска Добруджа заради опасения, че рестрикциите в териториите от Натура 2000 ще засегне поминъка им. Вчера Димов обясни, че забраната важи за много малка площ, която е предимно държавна площ и не забранява земеделие в Добружда.

"Европейското законодателство в областта на "Натура 2000" не забранява икономически дейности, включително земеделие, и ще се търсят варианти как решението да бъде приложено, така че да не бъдат ощетени засегнатите от него хора в района на крайморска Добруджа," посочват от пресцентъра на кабинета.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....