Боянската църква вече е отворена за посетители

04.12.2006 | 15:37
по статията работи: econ.bg
Реставрацията на църквата продължи близо половин век

Реставрираната източна част на Боянската църква днес беше официално открита и отворена за посетители. Църквата не е действащ храм от 1954 година. Оттогава датират и усилията за реставрация на сградата и на пострадалите от времето стенописи.

На тържествената церемония днес присътваха президентът Георги Първанов и кметът на София Бойко Борисов.

Методите и средствата за реставрация предизвикаха яростни дискусии между чужди и български реставратори през годините. През 2004 година църквата, която беше самостоятелен исторически паметник, е предадена за управление на НИМ.

През месец март тази година екип от реставратори, ръководен от проф. д-р Григорий Григоров, започна работа по стенописите в източното крило, които бяха възстановени за осем месеца. Така завърши цялостната реставрация на църквата.

Цената на реставрацията, заедно с някои необходими архитектурни ремонти, е 165 000 лева, събрани изцяло от дарители - над 50 строителни компании, финансови организации и частни лица.

Реставрацията е част от инициативата "Вечните сгради на България", стартирала преди една година по идея на проф. Божидар Димитров, "Евромаркет груп" и в. "Строителство Градът".

Дарителската акция продължава, като сред предложените за реставрация обекти са такива в Созопол, Троян и Варна. Очаква се до края на годината да стане известно кой от обектите ще бъде възстановен в рамките на кампанията "Вечните сгради на България" за 2007 г.

Ръководителят на реставрационния екип проф. д-р Григорий Григоров посочи, че най-голямото предизвикателство пред екипа е било да съхрани уникалното творчество на Боянските майстори, които са изографисали храма през различни периоди.

Три са слоевете със стенописи, в които е запазен канонът, но е отразен и истинският живот от времето на Боянските майстори, отбеляза проф. Григоров.

 

Храмът "Свети Никола и Свети Панталеймон", известен като Боянската църква, е паметник на културата под закрилата на ЮНЕСКО. Стенописният ансамбъл в Бояна е не само най-представителният паметник на българската църковна живопис, но и на цялото православно изкуство през ХІІІ вeк. През 1979 година Боянската църква е включена в списъка на световното културно наследство под номер 42.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...