Националният театър на Великобритания се заема с нов амбициозен проект - да разкаже на сцената историята на модерните британци и решението им да излязат от Европейския съюз. Постановките за Брекзит ще бъдат сглобени от интервюта на граждани от различни части на страната, а целта им е театърът да се включи в критиката и анализа на проблемите на британската система, довели до разделението на нацията, съобщава Би Би Си.
Идеята е на арт директора на театъра Руфъс Норис. За целта през следващите месеци многобройни сценаристи и режисьори ще се срещат с обикновени хора от над 12 набелязани града в страната. Събраните материали ще залегнат не само в една постановка, но и в бъдещото творчество за театралната сцена или пък в модерни пърформанси, смята Норис.
"Длъжни сме да направим това, което ни е по силите, за да адресираме резултатите от Брекзит и липсата на доверие в системата ни", казва директорът. Допълва и, че не вярва че онези 17.5 млн. души, които наклониха везните навън от ЕС, са "само расисти и идиоти". "Категорично не, затова трябва да ги изслушаме", заявява той.
Проектът с работното заглавие "Липсващи разговори" (Missing Conversations) е продължение на други нестандартни идеи на Националния театър, като флашмоба от над 1000 "призрачни войници" по улиците на Лондон и други места в страната в чест на 100-годишнината от Битката при Сома този юли. Инициатива на Руфъс Норис е и мюзикъла, посветен на убийствата в Ипсуич, в който актьорите използват реални реплики от свидетелските показания след трагедията.