По 2 лв. и отгоре за килограм хляб трябва да плаща клиентът, ако към момента има въведен БДС. Изчисленията са направени на база на цените на вносната пшеница и останалите суровини, нужни за производството на самуни. Това съобщи председателят на Съюза на хлебопроизводителите и сладкарите във Варна Иво Бонев. БДС ще се отнася само за заводския хляб. Към момента самуните на различни производители се търгуват от 0,79 лв. до 1 лв. за 700 грама.
Над 80% от пшеницата, която се добива в България, обаче е фуражна. Останалите малко под 20% са първо и второ качество, които в бъдеще ще служат за производството на хляб по стандарт. Процентът на качествена пшеница обаче е крайно недостатъчен и ще се наложи внос от чужди страни, което допълнително ще оскъпи продукта, съобщи Chernomore.bg.
Преди дни от Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари съобщиха, че качествената пшеница от новата реколта ще стигне само за 90 дни. Суровината, добита през 2010 г., е 5,4% от общия обем на реколтата, или около 203 000 тона. В това число е включена пшеницата с качество от първа и втора група.
Добитото зърно ще бъде достатъчно за производството на около 140 000 тона брашно, от което могат да бъдат направени 280 млн. броя качествен хляб от 700 грама.
По данни на официалната статистика средното дневно потребление на хляб у нас е 285 грама на човек. Това ще рече, че на ден се продават около 3 милиона хляба, а качественото брашно за тях ще стигне за не повече от 90 дни.
Иво Бонев съобщи, че най-вероятно стандартът на хляба няма да бъде въведен до края на тази и началото на следващата година, тъй като към момента вниманието е насочено към месните изделия „Стара планина". Освен това преди влизането в сила на БДС за самуните трябва да заработи агенцията за безопасност на храните. Тя ще бъде натоварена с функциите да контролира ефективно качеството на хляба. Бонев наблегна и на факта, че миналата седмица цената на най-евтиното брашно отново е скочила с 20 лв. на тон и е вече достига 740 лв. Всички останали брашна са увеличени между 25 - 30%. Това дава финансово отражение и върху суровините, нужни за производство на хляб, като олио и маргарин, които също плавно се покачват. Ако се запази тази тенденция на увеличаване, хлябът по БДС ще надхвърли 2 лв. за килограм.