Цените на жилищата в много от столичните квартали се върнаха на нивата си отпреди кризата. Това сочат наблюденията на пазара на брокери от посредническите агенции. Макар и с неголямо поскъпване, в последните месеца цените се върнаха на нивата от 2005-2006 г. „Цените на жилищата главно в големите градове ще продължат бавно да растат и догодина те ще се увеличат с няколко процента”,смята Тихомир Цаков от „Аристо”. „Причината е в липсата на достатъчно качествено предлагане. Досега на практика се оферират основно боклуци. По-хубавите неща на пазара са и по-скъпи”, казва Цаков.
„В последните няколко месеца отчетливо се наблюдава леко покачване на цените на жилищата в София, казва Константин Пандов от агенция „ЕППИ”. „То се дължи на стремежа на хората да защитят спестяванията си. Все повече от тях предпочитат да инвестират парите си в имот. Според мен догодина цените ще се стабилизират”, смята брокерът, цитиран от в. „Монитор“.
Полина Стойкова от Bulgarian properties прогнозира, че тенденцията на стабилизиране и леко нарастване на цените в големите градове ще продължи и през следващата година. „Има търсене, което не среща нужното предлагане качествените имоти вече са недостатъчни”, смята тя. „Освен това хората вече започнаха да връщат нагласата си за вложение в имот като сигурен актив. Доверието към пазара постепенно и уверено се завръща”, допълва Стойкова.
“Нормално и през 2015 г. цените на жилищата в най-големите градове да продължат да растат”, смята и Наско Атанасов от „Виктория инвест”. „От края на миналата година се наблюдава поскъпване, което вече е около 4 на сто в София, Варна и Бургас и по-малко в Пловдив. Под тепетата е по-голям ръстът на цените за апартаменти ново строителство. Хората видяха, че пазарът се възстановява и жилищата вече не поевтиняват. Това е нормална пазарна тенденция след няколкото години на криза. Показателно е, че се раздвижва и строителството на жилища в големите градове. Цените им в момента са на нивата от 2006-2007 г. На практика пазарът вече се нормализира”, добавя брокерът.
В същото време статистиката на НСИ сочи, че все по-малко хора са склонни да влагат дългосрочно парите си в покупка на жилище или автомобил. Хората все по-малко имат и доверие в икономиката на страната, а прогнозата им за следващата година е песимистична.