Броят на индивидите, подали молба за обезщетение за безработица, нарастна през миналата седмица, оттласквайки се от 5-седмичното си дъно, все пак задържайки се под нивото, предполагащо спад на пазара на труда, предаде Reuters.
Коригираните данни на Министерството на труда на страната показват, че през седмицата, приключваща на 12 март, подадените заявления са достигнали 265 000, като това е със 7000 повече, отколкото първоначално се очакваше, особено след като корекцията на статистиката за предходната седмица показа по-нисък спад на подалите такива заявления с 1000 души.
Така броят на подалите заявление за помощи за безработица остава под границата от 300 000 души, която разделя контракцията на пазара от здравословното му състояние, за 54-та поредна седмица – най-дългият последователен период от 1973 г. насам.
Именно данните, идващи от пазара на труда, успокояват пазарите, че икономиката може би не се е насочила към нова рецесия, страхът от която доведе до масови разпродажби на акции и спад на финансовите пазари. Именно състоянието на пазара на труда беше използвано като аргумент от страна на Федералния резерв на САЩ, че състоянието на икономиката се подобрява и тя се покачва с по-бърз темп от „умерения“ си растеж през последното тримесечие на миналата година.
Средностатистическите данни за подадените документи за безработица показват, че през последните 4 седмици те са нараснали със 750 до 268 000 души. Данните на Министерството на труда на щатите включват безработните извън сектора на земеделието. В резултат на покачването им в началото на март броят на индивидите, получаващи обезщетения за безработица в страната, нарасна до 2,24 милиона души.