Броят на работещите при неблагоприятни условия на труд намалява. През 2013 г. работещите при условия на труд, неотговарящи на хигиенните норми, са 9,7 процента от заетите, а през 2012 г. те са били 11,5 процента, отчитат от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.
Най-сериозен дял на работещи при неспазени хигиенни норми през 2013 г. е констатиран в предприятия от добивната промишленост и при производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива.
Според Наредбата за минималните изисквания на микроклимата на работните места, която влезе в сила от 1 ноември, в закрити работни помещения оптималната температура през студения период трябва да бъде между 16 и 23 градуса, а през топлия - между 18 и 25 градуса. По-ниските температури са допустими при полагането на по-тежък труд.
Документът предвижда допустимата температура през зимата на работните места да не може да бъде под 13 градуса, а през лятото - над 28 градуса. При жеги навън температурата в помещенията може да е с от 3 до 5 градуса над допустимата, но не повече от 33 градуса.
Относителната влажност на въздуха може да варира между 35 и 75 процента според периода и температурата в помещенията, предвижда наредбата.
При работа на открито работодателят е длъжен да се съобразява с подадените червени и жълти кодове за опасни метеорологични условия - вятър, висока температура, дъжд, мъгла, да прецени доколко те могат да застрашат живота и здравето на работниците му и да вземе съответните мерки. Такива могат да бъдат промяна на работното време, осигуряване на подходящи лични предпазни средства, както и на помещения за възстановяване на топлинния баланс на организма.