Банките в Европейския съюз ще трябва да ограничават рисковите си инвестиции съгласно нови правила, предложени от ЕК като отговор на световната финансова криза.
Предложението цели да ревизира сегашните норми в ЕС в две ключови области – преобразуването на финансови активи в ценни книжа и заплащането на служителите. Именно тези два елемента са считани за „главни виновници” за световната финансова криза. Преобразуването на активи в ценни книжа и продажбата им на инвеститори, които могат да влошат стойността им при неправилно проведена операция и склонността на брокерите да търсят по-рискови операции за получаване на по-големи бонуси и премии водят до нестабилност за банките.
Съгласно новото предложение на Комисията процесът на поемането на рискове ще бъде съблюдаван по-стриктно – на банките ще се забраняват рискови инвестиции, ако не покажат, че разбират напълно какъв риск поемат. Освен това ще се затегнат изискванията за разкриване на операции, за да се повиши доверието в пазара и да се стимулира отпускането на междубанкови заеми.
Предложението на ЕК излиза в същия ден, в който Базелския комитет за надзор на банковия сектор одобри предложение за глобална реформа на финансовия сектор. Реформата ще изисква от банките да отделят повече капитал при обезпечението на ценни книжа и преобразуването им. Детайлите на проекта, обаче, ще станат ясни по-късно през тази година.