Будапеща не иска и да чуе за чужди работници, въпреки недосига на работна ръка

03.08.2016 | 15:40
по статията работи: econ.bg
Ако сега наистина правителството реши да допусне повече чуждестранни работници, въпросът според експертите е колко точно хора ще дойдат в действителност предвид ниските заплати и цялостната антиимигрантска позиция на властите
Будапеща не иска и да чуе за чужди работници, въпреки недосига на работна ръка
Снимка: БГНЕС

Въпреки недостига на работна ръка и ниските нива на раждаемост Унгария се противопоставя на това чужденци да работят в страната. Правителството дори ще проведе референдум дали да се отхвърли задължителната квота за прием на имигранти, налагана от Брюксел, пише Еuronews.

Според Конфедерацията на унгарските работодатели и индустриалци поне една четвърт от унгарските фирми срещат трудности в намирането на подходящи служители. "В момента на много места се наблюдава недостиг, не само сред работниците със специфични умения – като оксиженисти, механици и готвачи, но и сред работниците, които са на производствените линии и които с течение на времето могат да бъдат обучени да подобрят уменията си. Дори от тях не могат да бъдат наети достатъчен брой хора", казва Петер Лакатос, вицепрезидент на Конфедерацията на унгарските работодатели и индустриалци.

Изправено пред този проблем, правителството показва известни признаци на промяна. То твърди, че ще обмисли предложението на конфедерацията да се допуснат повече чуждестранни работници в страната. Въпреки че същевременно издига билбордове преди референдума през октомври, призоваващи да се гласува против имигрантските квоти с мотото "Изпратете послание на Брюксел".

Агнес Харс, изследовател от института Kopint-Tаrki, обяснява, че сега поне тази тема се обсъжда: "Това е част от един много сложен проблем. Дори ако по някакъв малък начин се облекчи категоричната антиимигрантска политика, това би бил напредък. Но не мисля, че това ще постигне икономическите цели, които се опитва."

Една от причините, поради които Унгария не може да удовлетвори потребностите си за работна ръка, е големият брой хора, които се възползват от свободното придвижване в рамките на ЕС. От населението, което е около 10 млн. души, 400 хил. са отишли да работят в чужбина от 2008 г. насам, като Австрия, Германия и Великобритания са най-популярните страни.

Според последните официални данни в Унгария има десетки хиляди незаети работни места. Половината от тях са в централната част на страната – най-бързо развиващият се унгарски район, който е база на повече компании от всяка друга част на Унгария, пише Нungary Тoday.

Данните от първото тримесечие на 2016 г. сочат, че са необходими 18 хил. работници в района на Будапеща, за да се запълнят нуждите на областта. Общо за компаниите с над 5 служители има около 36 хил. работни места, които чакат да бъдат заети, а финансираните от правителството институции са изправени пред недостиг от 14 500 служители.

Ситуацията е толкова спешна, че според министерството на икономиката може да се наложи внос на работници извън ЕС, за да се облекчи проблемът. Това обаче няма да доведе до загубата на работни места от страна на самите унгарци, казват в изявление от министерството.

Ако сега наистина правителството реши да допусне повече чуждестранни работници, въпросът според експертите е колко точно хора ще дойдат в действителност предвид ниските заплати и цялостната антиимигрантска позиция на властите.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...