Националният осигурителен институт (НОИ) отчита сериозно увеличение на болничните за година. През 2013 г. общо 1,61 млн. души са получили обезщетение за временна неработоспособност за общо заболяване, докато през 2012 г. те са с 180 хил. души по-малко.
Разчетите на ведомството сочат, че средното обезщетение за миналата година е 150,72 лв., а година по-рано - 144,64 лв.
Експерти смятат, че причините за това са различни - повече болни, ръст на доходите. Наред с това работници от закъсали фирми, които бавят заплати, излизат в болнични, за да имат макар и по-нисък, но сигурен доход.
Сред причините за бума на болнични е това, че НОИ вече не следи строго какво става, тъй като не институтът, а работодателите плащат първите три дни от тях. Това коментира за „Преса“ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
„Нямаме възможност да контролираме мнимите болни и фиктивните болнични листове, които плащаме. Нямаме лостове да въздействаме. Масова практика е например при прибиране на реколтата хората да си вземат отпуск по болест“, каза той.
Сега първите три дни от болничните са за сметка на работодателите, а НОИ плаща от четвъртия ден в размер на 80% от осигурителния доход.
Работодателските организации за пореден път настояват да се върне старият режим. До 2010 г. бизнесът поемаше първия ден на болничния в пълния му размер, а от втория НОИ плащаше 80%.