Още преди Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да повиши цената на тока и газа от средата на 2011 г. с по няколко процента, българинът е плащал най-високи цени за природен газ от всичките държави в Европейския съюз, ако се вземе предвид покупателната способност на населението. Тази статистика за второто полугодие на 2010 г. беше публикувана вчера от европейската статистическа служба Евростат.
Средната цена за гигаджаул енергия от природен газ в България е 11.98 евро, при средно за ЕС 15.88 евро. По-евтин отколкото в България е природният газ в Естония, Латвия, Румъния, Великобритания - както и Турция и Хърватия. Но ако се отчете паритетът на покупателната способност на страните в Европа - т.е. равнището на цените, съобразено с разполагаемия доход, природният газ в България е най-скъпият за населението: 26.92 условни евро, или с близо 70% повече от средното за ЕС, съобразено с покупателната способност.
Заедно с това в периода второто полугодие на 2010 / второто полугодие на 2009 г., газът за България е поскъпнал номинално с 23.9%. В това отношение единствено в Италия и Словения е било отчетено по-голямо поскъпване, информира Darikfinance.bg.
В тази статистика обаче не се включва увеличението на цените на природния газ с нови 4.71%, договорено с ДКЕВР от 1 юли.
Що се отнася до електричеството, през второто полугодие на миналата година действително хората у нас са плащали най-евтиния ток в Европа: 8.30 евро за 100 киловат часа. Ако се вземе паритетът на покупателната способност обаче, се оказва, че българинът плаща по-скъп от средното за Европа ток. Предвид доходите ни, 100 киловата електроенергия излизат на българина 18.65 условни евро. А средната цена на тока за ЕС е 17.08 условни евро.