България е страната с най-малко индивидуално потребление на глава от населението в Европейския съюз (ЕС) през 2013 г. Това сочат данните на Европейската статистическа служба Евростат.
За страната ни този показател е 49%, което е с 51% под средното за ЕС. Румънците се нареждат една позиция преди нас с 5% повече. Сред страните под средното ниво по този измерител се нареждат още Хърватия, Унгария, Естония, Латвия. С между 20% и 30% под средното са още Литва, Словения, Словакия, Португалия , Полша и Чехия. Малта и Гърция също попадат в този списъкс с нива между 20% и 10% под средното. Италия, Ирландния, Кипър и Испания са с разлика от около 10% под средното.
Реалното индивидуално потребление (АIC) е често предпочитан показател за оценяване на материалното благополучие на домакинствата. При изчисляването му се взема предвид потребените стоки и услуги, независимо дали за тях са заплатили гражданите, държавата или неправителствените организации.
С най-високо потребление от страните в ЕС са Люксембург и Германия. За Люксембург този показател е с близо 40% над средното в съюза, а за Германия с над около 25%. Гражданите в Австрия, Швеция, Дания,Финаландия и Франция също потребяват над средното за съюза.
Люксембург и Германия са на чело и на класацията по показателя БВП на човек от населението. За 2013 г. БВП на глава от населението в Люксембург е 264% от средното. Страната ни и по този измерител отново е на последно място, като той е 47% от средното ниво в ЕС.