България вече не е балкански център по информационни технологии

05.04.2011 | 10:42
по статията работи:
българското правителството трябва да предприеме мерки за още по-добро стимулиране на IT сектора, счита шефът на БАИТ Веселин Янков
България вече не е балкански център по информационни технологии

България вече не е балкански център по информационни технологии, каза в интервю за Агенция "Фокус" изпълнителният директор на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) Веселин Янков.

За съжаление днес не може да се твърди, че страната ни е балкански център по ИТ. През последните години Румъния напредна доста повече от нас, както и други съседни страни. Така че онази дистанция, която имахме преди десет години, е силно намалена днес, коментира Веселин Янков.

Освен Румъния, страната ни е в силна конкуренция дори с Македония, която се развива доста през последните години. Други напреднали страни в сферата на IT на Балканите са Хърватия и в известна степен Сърбия, обясни Янков.

Иначе секторът на информационните технологии у нас не среща пречки на законово ниво.

Според Янков българското правителството трябва да предприеме мерки за още по-добро стимулиране на IT сектора. Необходимо е да се създаде още по-добър бизнес климат и нормативна уредба, която да привлича чужди инвестиции и да стимулира още по-бързото развитие на пазара. Има нужда от специални стимули за инвеститорите в бранша, за да може у нас да се привлекат IT производства.

Фирмите, които разработват различни продукти, трябва да искат да правят това у нас, а не да ходят в съседна Румъния. За това обикновено се правят специални програми. Те акцентират върху подготовката на специализираните кадри и създаване на преференциални бизнес условия.

Страната ни е атрактивна за IT инвестиции заради доста добрата данъчна система. Все още може да се говори за добро ниво на обучени кадри, макар че има силен спад в последно време.

Същевременно обаче правителството няма ориентация и няма специални програми, които да стимулират инвестирането в страната специално в нашия бранш, което не е добре. Браншът ни е с висока принадена стойност, прогресивен и ако някъде ще се фокусираме, то IT-секторът е най-подходящият. В това отношение има какво да се направи, заяви изпълнителният директор на асоциацията.

По информация на БАИТ фирмите, които работят в сектора, са над 1500. Една значителна част от тях са съвсем малки и се занимават предимно с обслужване и поддръжка.

Според официалната информация от преди кризата, браншът е генерирал около 3,5 до 4% от БВП. В сектора са били заети почти 10 000 души.

Каква е картината днес обаче, нямаме официална информация. Предполагаме, че като процент от БВП е напълно възможно процентът да се е увеличил предвид спада в някои други браншове. Със сигурност броят на заетите е намалял, каза Янков.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...