България изгуби две позиции в международната класация Doing Business за 2016 г., показват данните на сайта на Световната банка. В ежегодната класация за 2016 г., която обхваща 189 държави, страната заема 38-ма позиция спрямо 36-та през тази година. Освен това България се отдалечава от лидера в класацията Сингапур. В миналогодишното издание на Doing Business страната се намираше на 73,62 точки от първия, докато тази година разликата е 73,72 точки.
От всички индикатори за правене на бизнес в страната, които експертите в Световната банка следят, България не се е представила по-добре спрямо миналата класация в нито една от общо 10-те сфери. Нещо повече, страната е на същото място в подреждането само по два индикатора. Това са индикаторите „спазване на договори“ и „търговия извън държавата“, по които страната се класира съответно на 52-ра и 20-та позиция.
По всички останали индикатори страната е регистрирала спад. Той е най-голям в категориите „плащане на данъци“ и „започване на бизнес“, където загубата е 6 позиции спрямо изследването, проведено през 2015 г., съответно до 88-мо и 52-ро място. България е изгубила само 1 позиция в класацията по индикаторите „разрешение за строеж“ и „процедура по несъстоятелност“, по които заема 51-во и 48-мо място.
Според експертите от Световната банка защитата на малките инвеститори в страната също е влошила за последната година. По този индикатор България губи 2 позиции, въпреки че все още остава в топ 20, заемайки 14-та позиция.
Страната губи 3 позиции и в класацията според индикатора „регистриране на собственост“, достигайки до 63-то място.
Индикаторът, по който страната се нарежда на най-ниска позиция, е свързване с електричество, където страната се нарежда на 100-тното място. Това е спад с 3 позиции в класацията спрямо изследването за 2015 г., когато България заемаше 97-ма позиция. Непосредствено преди България по този индикатор се подреждат Еквадор, Папуа Нова Гвинея и Армения, а следващите 3 позиции се заемат от Боливия, Судан и Микронезия.
България отстъпва 4 позиции и според индикатора „вземане на кредит“, спадайки до 28-мо място.
Страната продължава негативния тренд от последната класация, когато също изгуби позиции по всички индикатори с изключение на индикатора търговия извън държавата, по който се изкачи с 5 позиции.
Първите 10 места в касацията се заемат съответно от Сингапур, Нова Зеландия, Дания, Южна Корея, Хонконг, Обединеното кралство, САЩ, Швеция, Норвегия и Финландия, а в дъното са Либерия, Екваториална Гвинея, Ангола, Хаити, Чад, Демократична република Конго, Централноафриканската република, Венецуела, Южен Судан, Либия и Еритрея.