Българският енергиен сектор увеличава своя дял, но все още е далеч от целта си да се превърне в регионален разпределител на енергия на Балканите и за Европа. Така започва коментарна статия, посветена на българската енергетика, публикувана във Financial Times. Българското правителство присъедини страната към три важни енергийни проекта – два газопровода – „Набуко” и „Южен поток”, както и Трансбалканският петролопровод ще преминават през територията на балканската държава. Но и трите проекта все още са в твърде ранен стадий на развитие.
„България е стратегическо място за транзитни маршрути към Западна Европа”, заявяват експертите, но добавят, че в сектора на енергетиката има и други възможности. Към момента основната цел на България е да възстанови ролята си на стратегически износител на енергия за страните от региона, често страдащи от недостиг на електричество. Страната „изпусна” своята позиция след затварянето на няколко блока на АЕЦ „Козлодуй”.
По тази причина стартира и проектът за изграждането на втора атомна електроцентрала. Очакванията са АЕЦ „Белене” да заработи най-късно до 2015 година. Дял в нея ще има и „Националната електрическа компания”. Но за да бъде достатъчно конкурентоспособна на енергийния пазар в Европа, българската компания ще трябва да се листне на пода на западни борси или да потърси стратегически партньор, коментират анализатори.
Немската компания E.ON и чешката фирма CEZ също са сочени като вероятни купувачи на допълнителните количества енергия, произвеждани от втората ни атомна електроцентрала.